English English
7 tysięcy firm, blisko 3 miliony zatrudnionych
Zakładki 1

Wyszukiwarka

Strona główna Aktualności
Zakładki 3
zakladki_video

Aktualności

DRUKUJ

Rząd pomoże wierzycielom

09-11-2016

 

Konsolidacja rejestrów niepłacących firm i utworzenie bazy dłużników fiskusa – to recepty Ministerstwa Rozwoju na walkę z nierzetelnymi kontrahentami. – Pozytywnie oceniamy rozwiązania zawarte w projekcie, jednak chcemy zachęcić rząd do dalszych działań na rzecz poprawy ściągalności wierzytelności oraz trzymania się przez kontrahentów terminów zapłaty – mówi w „Pulsie Biznesu” Prezydent Pracodawców RP Andrzej Malinowski.

 

Wzięcie pod ochronę wierzycieli przed niesolidnymi dłużnikami to kolejny projekt z pakietu „100 zmian dla firm”, wchodzącego w skład tzw. planu Morawieckiego. Pakiet rozwiązań korzystnych dla wierzycieli zyskał akceptację Stałego Komitetu Rady Ministrów. Wkrótce zajmie się nim cały rząd, a później trafi do Sejmu.

 

Reforma ma polegać m.in. na usprawnieniu działalności biur informacji gospodarczej (BIG). Ministerstwo Rozwoju podkreśla, że obecnie na rynku jest pięć BIG-ów i każdy ma osobną bazę. „Z uwagi na brak wymiany danych między nimi uzyskanie pełnej informacji wymaga odrębnego skorzystania z usług kilku podmiotów” — czytamy w uzasadnieniu projektu.

 

Pozytywnie oceniamy rozwiązania zawarte w projekcie, jednak chcemy zachęcić rząd do dalszych działań na rzecz poprawy ściągalności wierzytelności oraz trzymania się przez kontrahentów terminów zapłaty. Problem dotyczy nie tylko małych firm, lecz także średnich i dużych, które wykorzystując swoją pozycję, wymuszają na mniejszych kooperantach np. 90-dniowe terminy zapłaty — podkreśla Andrzej Malinowski, prezydent Pracodawców RP.

 

Artykuł jest dostępny tutaj.