English English
7 tysięcy firm, blisko 3 miliony zatrudnionych
Zakładki 1

Wyszukiwarka

Strona główna Aktualności
Zakładki 3
zakladki_video

Aktualności

DRUKUJ

Pracodawcy RP są zdumieni formą forsowania ustaw zdrowotnych

14-10-2010

Ministerstwo Zdrowia na polecenie Rady Ministrów w ekspresowym tempie forsuje ustawy z tzw. pakietu ustaw zdrowotnych. Dziś odbędzie się dodatkowe specjalne posiedzenie Rady Ministrów w celu zatwierdzenia dwóch kolejnych ustaw - o działalności leczniczej i tzw. refundacyjnej. Zdaniem Pracodawców RP administracja nie przestrzega żadnej procedury legislacyjnej, co urąga państwu prawa.

  

Większość partnerów społecznych przygotowała w trakcie konsultacji społecznych rzetelne stanowiska, nad którymi pracowały sztaby ekspertów. Niestety, jak się wydaje - niepotrzebnie. W przypadku ustawy refundacyjnej termin konsultacji zakończył się w sobotę, 9 października, a Ministerstwo Zdrowia już w niedzielę opublikowało wersję ustawy skierowaną na Radę Ministrów, która bardzo różniła się od tej, którą dostaliśmy do konsultacji. Oznacza to, że stały Komitet Rady Ministrów opiniował ustawę jeszcze przed zakończeniem konsultacji społecznych. Z drugiej strony mu ocenialiśmy nieaktualną wersję ustawy. Zdaniem Pracodawców RP jest to działanie podważające zaufanie obywateli i partnerów społecznych do państwa oraz ignorowanie poprawnej ścieżki legislacyjnej. W wyniku takiego działania, część zgłoszonych postulatów jest już nieaktualna, gdyż ustawa została w międzyczasie zmieniona, a części brakuje, bo dodano nowe regulacje. Partnerzy społeczni zaproszeni na spotkanie, bynajmniej nie konferencję uzgodnieniową, w przypadku ustawy refundacyjnej mielii jeden dzień, żeby zapoznać się z nową wersją ustawy.

 

Pracodawcy RP stanowczo sprzeciwiają się przedmiotowemu traktowaniu etapu konsultacji społecznych. Są one niezbędne, bowiem jak pokazuje doświadczenie, pozwalają Ministerstwu ujednolicić, doprecyzować i poprawić projekty ustaw, dzięki czemu stanowimy lepsze prawo. Dziwi więc, że tym razem zdecydowano się zrezygnować z tego etapu.

 

Pracodawcy RP kategorycznie protestują przeciwko tak szybkiemu wprowadzaniu pakietu ustaw zdrowotnych. Dwie kluczowe, systemowe ustawy z zakresu opieki zdrowotnej, mające fundamentalne znaczenie dla pacjentów i kształtu systemu w kolejnych latach, są przyjmowane w pośpiechu, bez wystarczającego namysłu, jak i bez przedstawienia skutków ich wprowadzenia dla pacjentów i firm funkcjonujących w środowisku medycznym i farmaceutycznym. Wydaje się, że tak istotne akty prawne powinny być szczególnie starannie konsultowane ze wszystkimi możliwymi środowiskami by poznać ich opinię. W tym przypadku jednak dziwna decyzja polityczna nakazuje Ministerstwu w możliwie najkrótszym terminie przekazać projekt do Sejmu. Pracodawcy RP zdecydowanie potępiają taką metodę procedowania, zwłaszcza nad systemowymi ustawami. Tym bardziej w sytuacji, kiedy istnieją poważne obawy, że wprowadzone zmiany zaburzą np. rynek leków i nie jest pewne, czy nie będą skutkowały podniesieniem ich kosztów dla pacjenta.