English English
7 tysięcy firm, blisko 3 miliony zatrudnionych
Zakładki 1

Wyszukiwarka

Strona główna Aktualności
Zakładki 3
zakladki_video

Aktualności

DRUKUJ

Zaskakująco złe wyniki polskiej gospodarki

16-11-2016

W III kwartale wzrost PKB skurczył się do 2,5 proc. To bardzo zła wiadomość dla całej gospodarki.

 

Tak niski poziom PKB, najniższy od 3 lat (w II kwartale wzrost wynosił 3,1 proc., a w I kwartale 3 proc), to bardzo zła wiadomość zarówno dla rządzących, jak też dla polskich przedsiębiorców. Jest to wynik zdecydowanie niższy od oczekiwań rynkowych – nie wspominając o założeniach budżetowych. Spadek jest tym bardziej bolesny, że ma miejsce w czasie całkiem niezłej koniunktury w krajach UE – w szczególności w porównaniu do sytuacji w krajach, które najbardziej ucierpiały na ostatnim światowym kryzysie gospodarczym jak np. Irlandia (4,1 proc.) czy Hiszpania (3,2 proc.).

 

Przyczyna tak niskiego wzrostu PBK leży zapewne głównie po stronie bardzo niskiego poziomu inwestycji prywatnych. Nie został on zamortyzowany przez wzrost oczekiwanej konsumpcji, m.in. za sprawą programu 500+, na co liczył Rząd, prognozując całoroczny wzrost gospodarki w 2016 roku na poziomie 3,4 proc. Jest to spowodowane poczuciem niepewności wśród przedsiębiorców, którzy boją się inwestować kapitał w sytuacji, gdy ogromną niewiadomą są projekty gospodarcze i społeczne zapowiedziane przez rząd. Nieznane są bowiem zmiany dotyczące jednolitego podatku, propozycje dodatkowych obciążeń fiskalnych np. dla handlu, a do tego nasilają się jeszcze obawy o stabilność makroekonomiczną. Wpływ na aktualne dane mają też z pewnością problemy związane z wydatkowaniem funduszy UE. Te ostanie łączą się z brakiem inwestycji publicznych w infrastrukturę.

 

Dane zaprezentowane przez GUS z pewnością pogłębią obawy inwestorów, albowiem polskie finanse przy takim jak obecny poziomie PKB będą szczególnie narażone na światową dekoniunkturę lub zewnętrzne wstrząsy gospodarcze.

 

Pracodawcy Rzeczypospolitej Polskiej