English English
7 tysięcy firm, blisko 3 miliony zatrudnionych
Zakładki 1

Wyszukiwarka

Strona główna Aktualności
Zakładki 3
zakladki_video

Aktualności

DRUKUJ

Wicepremier Morawiecki zaprezentował Konstytucję dla biznesu

16-11-2016

 

W piątek na Kongresie590 w Rzeszowie Wicepremier i Minister Rozwoju Mateusz Morawiecki przedstawił Konstytucję dla biznesu. Poniżej prezentujemy Państwu komentarz Pracodawców RP i sam dokument.

 

Przedstawienie projektu Konstytucji dla biznesu może być punktem przełomowym w podejściu władzy publicznej do przedsiębiorców. Ustawa ta powinna stworzyć przejrzyste i stabilne ramy dla wykonywania działalności gospodarczej.

 

Istotą Konstytucji dla biznesu jest urzeczywistnienie szeregu podstawowych zasad w relacjach z administracją oraz urzędnikami. Wśród nich należy podkreślić przede wszystkimi zasadę „co nie jest prawem zabronione, jest dozwolone”. Aktualnie zbyt często stosuje się wynaturzone brzmienie tej zasady – „co jest dozwolone, nie jest zabronione”. Przedsiębiorcy muszą udowadniać urzędnikom, że ich zamierzenia są legalne, a uzyskanie zgód i pozwoleń przeciąga się miesiącami. Oczekujemy bardziej partnerskich relacji z administracją, traktowania przedsiębiorców jako uczciwych ludzi, a nie podejrzanych „prywaciarzy”, którzy muszą „kręcić coś na boku”. Dziś mamy do czynienia z absurdalną sytuacją, w której lepsze gwarancje praw ma podejrzany w procesie karnym niż przedsiębiorca załatwiający sprawę w urzędzie!

 

Konstytucja dla biznesu musi uregulować też zasady prowadzenia kontroli działalności gospodarczej w taki sposób, aby kontrole z jednej strony nie paraliżowały funkcjonowania firm, a z drugiej zapewniały bezpieczeństwo i były podejmowane w obszarach, w których występuje największe ryzyko nieprawidłowości.

 

Liczymy, że Konstytucja odniesie się w choćby pobieżny sposób do zasad tworzenia prawa. Jego liczne zmiany wywołują niepewność i wprowadzają przedsiębiorców w błąd. Dodatkowo niestabilne regulacje prowadzą do rozbieżnych interpretacji przez rożne urzędy, co często prowadzi do nakładania na przedsiębiorców dodatkowych opłat i danin publicznych.

 

Jeśli Konstytucja dla biznesu obejmie powyższe obszary, to w dużym stopniu przyczyni się do poprawy otoczenia prawego, w którym funkcjonują przedsiębiorcy – a to przełoży się na większa dynamikę rozwoju społeczno-gospodarczego.

 

Pracodawcy Rzeczypospolitej Polskiej

Pliki do pobrania