English English
7 tysięcy firm, blisko 3 miliony zatrudnionych
Zakładki 1

Wyszukiwarka

Strona główna Aktualności
Zakładki 3
zakladki_video

Aktualności

DRUKUJ

Prezydent Andrzej Malinowski w „Rzeczypospolitej”: Panie Prezesie – zapraszamy!

21-11-2016

Być polskim przedsiębiorcą nie jest łatwo. Ale na pewno trzeba do tego być urodzonym optymistą. Niezależnie od tego, jaka koalicja rządzi Polską, jej przedstawiciele niezmiennie i bardzo chętnie zgłaszają zastrzeżenia co do metod i zachowań ludzi biznesu – Prezydent Pracodawców RP Andrzej Malinowski pisze w „Rzeczypospolitej”.

 

– A to pracodawcy za mało płacą zatrudnianym przez siebie ludziom, a to unikają płacenia podatków. Niby dziwić to nie powinno, wszak ponad 70 proc. dochodu narodowego i wynikających z tego wpływów do budżetu wypracowują właśnie oni. A dzielenie cudzego i zaglądanie do kieszeni innych jest przecież ukochanym zajęciem polityków zauważa.

 

 

Czy to się komuś podoba, czy nie, biznes robią przedsiębiorcy. Nikogo nie dziwi, że kanclerz Angeli Merkel czy prezydentowi François Hollande’owi w wizytach zagranicznych towarzyszą tłumy biznesmenów. Ci politycy są świadomi tego, że jedynie tworzą warunki do działania, otwierając lub zamykając pewne drzwi ocenia.

 

Jego zdaniem ostatnia wypowiedź prezesa Jarosława Kaczyńskiego, sugerująca polityczne motywy powstrzymywania się od inwestowania, to kolejny dowód na powszechne wśród klasy politycznej przekonanie, że to ona, a nie przedsiębiorcy, lepiej wie czego potrzebuje gospodarka.

 

Dialog między biznesem a rządem ma charakter formalny, często jest udawaniem, że strony ze sobą rozmawiają. Bieżące potrzeby polityczne są ważniejsze niż długofalowe interesy państwa i jego obywateli. Piszę te słowa pomny swoich doświadczeń nabywanych z każdym kolejnym układem politycznym, który odpowiada za Polskę dodaje Malinowski.

 

Podatek od handlu, podatek bankowy, pomysł wprowadzenia zakazu obecności prywatnych firm w sektorze ochrony zdrowia, obniżenie wieku emerytalnego, sugerowanie zagrożeń i nieczystych intencji ze strony obcego kapitału, repolonizacja, brak poszanowania interesu inwestorów mniejszościowych w spółkach publicznych – to tylko kilka elementów, które pojawiły się w ostatnim roku. Każdy z nich jest oceniany i uwzględniany w procesach inwestycyjnych. Dodajmy, negatywnie. Ci, którzy już tutaj są, czekają co dalej. Ci, którzy mieli wejść, odłożyli swoje decyzje na pewien czas. Na jak długo? To będzie zależeć od polityków – zauważa Prezydent Pracodawców RP i podkreśla, że inwestycje lubią przewidywalność i spokój.

 

Panie Prezesie! Przedsiębiorcy szczerze pragną rozwoju naszej gospodarki, bo polska gospodarka to przecież przedsiębiorcy. Zamiast pozwalać, aby powstawały niczym nieuzasadnione pretensje, lepiej wszystko dokładnie wyjaśnić, niekoniecznie ograniczając się do grona własnych doradców. Dlatego w imieniu polskich pracodawców i przedsiębiorców zapraszam Pana Prezesa, w dogodnym terminie, na spotkanie z nami. Ważne tylko, by stało się to jak najszybciej – koniecznie jeszcze przed świętami. Polski bowiem nie stać na stratę czasu kończy Malinowski.

 

Artykuł jest dostępny tutaj.