English English
7 tysięcy firm, blisko 3 miliony zatrudnionych
Zakładki 1

Wyszukiwarka

Strona główna Aktualności
Zakładki 3
zakladki_video

Aktualności

DRUKUJ

Łukasz Kozłowski w Polskim Radiu 24: Gospodarka na wstecznym? Winne górnictwo i budowlanka

22-11-2016

Przemysł włączył wsteczny bieg. O 1,3 procent spadła w październiku produkcja przemysłowa w Polsce w ujęciu rocznym. Dlaczego spadek produkcji przemysłowej w III kwartale, w tym regres w budownictwie i górnictwie oraz zaskakująco niski wzrost PKB, to zły sygnał dla gospodarki, wytłumaczył w Polskim Radiu 24 ekspert Pracodawców RP Łukasz Kozłowski.

 

Kozłowski wyjaśnił, że najbardziej spadają inwestycje budowlane w sektorze prywatnym oraz wyhamowały inwestycje publiczne, a to za sprawą opóźnień w wydatkowaniu środków unijnych. Na te dane wpłynęły problemy polskiego górnictwa, które bardzo mocno spowalnia, ale też wciąż mamy bardzo słabe wyniki branży budowlanej.

 

W trzech kwartałach 2016 r. wzrost PKB skurczył się do 2,5 proc. - podał Główny Urząd Statystyczny w tzw. szybkim szacunku, ale IV kwartał nie będzie lepszy. Jak podkreśla ekspert Pracodawców RP, biorąc pod uwagę słabe otwarcie IV kwartału, gra będzie się toczyła o to, aby nie było to mniej niż 2 procent.

 

̶  To zła wiadomość, bo i ile jeszcze w I kwartale tego roku nadchodziły słabe odczyty wyniki wzrostu PKB, to pocieszaliśmy się, że druga połowa roku będzie na pewno lepsza. Tymczasem ta będzie na pewno gorsza – mówi. Jak nadmienia, właśnie IV kwartał jest dla wzrostu gospodarczego najważniejszy, gdyż właśnie wtedy wytwarza się o 15-20 proc. większy wzrost PKB niż w innych kwartałach.

 

Materiał jest dostępny tutaj.