English English
7 tysięcy firm, blisko 3 miliony zatrudnionych
Zakładki 1

Wyszukiwarka

Strona główna Aktualności
Zakładki 3
zakladki_video

Aktualności

DRUKUJ

Andrzej Malinowski w Polsat News: Dzielenie społeczeństwa nie przyniesie nic dobrego dla polskiej gospodarki

22-11-2016

(źródło: Polsat News)

 

– Znam wielu ludzi bogatych, choć nie mogę się do nich zaliczyć. Wiem, że ci ludzie potrafią się dzielić. To, co państwo zepsuło, oni poprawiają przez różnego rodzaju działania. Dlaczego więc mamy wytykać ich palcem, po co mamy dzielić społeczeństwo? – pytał w Polsat News Prezydent Pracodawców RP Andrzej Malinowski.

 

– Historia pokazuje, że społeczeństwo zwarte, zintegrowane – a nie podzielone – jest w stanie osiągnąć więcej niż się zakłada – powiedział.

 

Bogaci obywatele to bogate państwo. Czy to było wystąpienie antypaństwowe? Nie rozumiem tego – ironizował Malinowski w odpowiedzi na zapowiedź Wicepremiera Morawieckiego, że nie będzie kwoty wolnej od podatku dla najbogatszych.

 

Jego zdaniem bogatych wytyka się palcem i twierdzi, że powinni oni mieć ograniczone prawa obywatelskie. – Jestem ostatnim, który zgodzi się, by za błędy w polityce, które popełniły kolejne rządy, karać jakiegokolwiek obywatela – podkreślił Prezydent Pracodawców RP. – Najczęściej politycy są bezkarni, a to obywatele są winni. Zdecydowanie się na to nie zgadzam – dodał.

 

– Rzeczywiście nie jest dobrze. Jest duży rozdział między administracją państwową, ale także rządową, a przedsiębiorcami. To jest rzecz, która moim zdaniem powinna być przedmiotem szczegółowych badań – ocenił. Malinowski nie może zrozumieć, jak można było doprowadzić do tak dużego rozdźwięku między biznesem a tymi, którzy podejmują w imieniu państwa decyzje w sprawach gospodarczych.

 

W opinii Prezydenta Pracodawców RP Konstytucja dla biznesu jest potrzebna, ponieważ przedstawia zasady działania wobec przedsiębiorców w sposób jasny i przejrzysty dla urzędników, co powinno ułatwić interpretację przepisów. Z drugiej strony Malinowski ocenia, że obecnie mamy do czynienia z nadregulacją i nadmiarem przepisów. – Wiele przepisów jest tworzonych po to, by było miejsce pracy dla urzędnika – dodał.

 

Oceniając pierwszy rok rządu, Prezydent Malinowski podkreślił, że pracodawcy są szczególnie zadowoleni ze Strategii na Rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju. Wyraził też nadzieję, że Konstytucja dla Biznesu uporządkuje relacje administracji państwowej z przedsiębiorcami. Przypomniał też, że przedsiębiorcy generują ponad 70 procent PKB, a więc powinni być traktowani z szacunkiem.

 

Prezydent Pracodawców RP wyraził również zaniepokojenie z powodu niespójności działań rządu wobec biznesu. Zwrócił uwagę, że rząd stara się ułatwić przedsiębiorcom funkcjonowanie, o czym świadczy choćby wspomniana Konstytucja dla biznesu, ale jednocześnie planuje też wprowadzenie tak zwanej konfiskaty rozszerzonej.

 

Malinowski zwrócił uwagę, że do inwestycji potrzebny  jest spokój i stabilizacja. – Jak mam dziś podjąć decyzje o inwestycji, jeśli nie wiem, jakie będę płacił podatki, jakie będzie obciążenie ZUS i inne koszty? – pytał. – Musimy wiedzieć na 5-10 lat do przodu jaka będzie nasza przyszłość – wtedy dopiero będziemy inwestowali. Nie ma to żadnego związku z kwestiami politycznymi – podsumował, nawiązując do zarzutów Jarosława Kaczyńskiego wobec przedsiębiorców.