English English
7 tysięcy firm, blisko 3 miliony zatrudnionych
Zakładki 1

Wyszukiwarka

Strona główna Aktualności
Zakładki 3
zakladki_video

Aktualności

DRUKUJ

Arkadiusz Pączka w RzeczpospolitaTV: Administracja nie ufa przedsiębiorcom

23-11-2016

– W Konstytucji Biznesu jest bardzo dużo propozycji, które już dzisiaj obowiązują w przepisach prawnych. Dobrze, że będzie projekt tzw. ustawy o prawach przedsiębiorców skupionych w jednej ustawie. Każdy urzędnik załatwiając sprawę przedsiębiorcy będzie miał jasny katalog przed oczami praw przedsiębiorcy, które mu przysługują, jak np. zasada domniemania uczciwości przedsiębiorcy – ocenił w rozmowie z RzeczpospolitaTV Zastępca Dyrektora Generalnego Pracodawców RP Arkadiusz Pączka.

 

Pączka mówił, że dzisiaj przedsiębiorca zgłaszając projekt musi sam biegać między urzędami, bo organy administracyjne ze sobą nie współpracują na żadnym etapie. Rozumiem, że po wdrożeniu regulacji to sam urząd będzie musiał zadzwonić do innego urzędu, poprosić o dodatkowe zaświadczenia, druki, wszystko w postaci e-administracji – stwierdził.

 

Pączka przyznał, że jeden z najlepszych pomysłów to na pewno ulga na start. To powinno w pewnym stopniu pobudzić przedsiębiorczość – ocenił.

 

Jego zdaniem clou Konstytucji dla Biznesu jest przełamanie styku między współpracą administracji i biznesu. - To jest mentalność, to jest zaufanie, którego nie ma w Polsce. Administracja publiczna często traktuje przedsiębiorców jako drobnych cwaniaczków. Czy ustawą się to zmieni? Trudno ocenić – mówił.

 

Dla Zastępcy Dyrektora Generalnego Pracodawców RP problemem jest też Polska resortowa. – Ministerstwo Rozwoju, dawne Ministerstwo Gospodarki, robi dużo działań deregulacyjnych, ale mamy inne resorty, które mają całkiem inną wizję naszego kraju – tłumaczył. – Istnieje duży przerost administracji, system kompetencji i oceny administracji jest rozmyty. Mam nadzieję, że działaniami deregulacyjnymi, Konstytucją dla Biznesu, pakietem 100 zmian, trochę rozruszamy polską administrację – dodał.

 

Materiał jest dostępny tutaj.