English English
7 tysięcy firm, blisko 3 miliony zatrudnionych
Zakładki 1

Wyszukiwarka

Strona główna Aktualności
Zakładki 3
zakladki_video

Aktualności

DRUKUJ

Szara strefa jest wielkim zagrożeniem dla legalnie działających przedsiębiorców

14-10-2010

Szara strefa jest nie tylko ogromnym problemem dla budżetu państwa, ale również stanowi jedno z największych zagrożeń dla legalnie działających przedsiębiorstw. Jak wynika z raportu Banku Światowego, szara strefa szacowana jest w Polsce na 29,1 proc. PKB. Wg badań, nasz kraj zajmuje w niechlubnej klasyfikacji 52. pozycję na 162 przebadane kraje.

 

Rynek, na którym część uczestników ma uprzywilejowaną pozycję z powodu nie ponoszenia obciążeń publicznoprawnych, powoduje daleko idące patologie. Uczciwi przedsiębiorcy, nie mając możliwości walki konkurencyjnej poprzez lepszą cenę lub jakość świadczonych usług, wcześniej czy później, by utrzymać się na rynku, sami kierują się ku szarej strefie. Taka sytuacja napędza spiralę jej wzrostu.

 

- Dlatego z punktu widzenia państwa bardzo istotna jest właściwie prowadzona polityka nakładania obciążeń, tak by nie zmuszać przedsiębiorców do przechodzenia w szarą strefę, a wręcz przeciwnie - poprzez odpowiedni dobór sankcji i zachęt stymulować powrót działających w szarej strefie przedsiębiorców na ścieżkę w pełni legalnej działalności – podkreśla ekspert Pracodawców RP, Adam Kwaśnik.

 

Warto w tym kontekście rozważyć, jakie skutki dla rozrastania się szarej strefy w naszym kraju ma planowany wzrost obciążeń podatkowych czy zapowiedzi podniesienia składki rentowej. Tego typu działania mogą doprowadzić do odwrotnego do zamierzonego skutku, czyli do zmniejszenia wpływów budżetowych. W obliczu kryzysu finansów publicznych rząd powinien szukać dodatkowych pieniędzy w ograniczaniu, a nie w portfelach uczciwych przedsiębiorców. - Środkiem na walkę z szarą strefą powinno być zmniejszanie obciążeń przy równoczesnym uszczelnianiu systemu, a nie przykrywanie kołdrą głowy kosztem nóg – mówi Adam Kwaśnik.