English English
7 tysięcy firm, blisko 3 miliony zatrudnionych
Zakładki 1

Wyszukiwarka

Strona główna Aktualności
Zakładki 3
zakladki_video

Aktualności

DRUKUJ

„Puls Biznesu”: Sejm uchwalił ustawę dla biznesu

05-12-2016

Rząd jedną ręką daje, a drugą odbiera — komentują eksperci zmiany w prawie mające sprzyjać firmom.

 

Ustawa wprowadza jednak wiele regulacji korzystnych dla przedsiębiorców.Najważniejszą miała być klauzula pewności prawa, która oznacza, że jeżeli przedsiębiorca zastosuje się do ugruntowanej wykładni lub praktyki, nie może z tego powodu ponosić konsekwencji w postaci dodatkowych podatków, opłat czy kar. Klauzula pozwala też powoływać się na cudze indywidualne interpretacje podatkowe, jeżeli dotyczą takiego samego stanu faktycznego i prawnego. Eksperci są jednak sceptyczni.

 

— Świetny pomysł, ale nie zadziała, bo rząd jedną ręką daje, a drugą zabiera. W 2017 r. wejdą przecież przepisy znoszące ochronny walor interpretacji indywidualnych. Minister rozwoju deklaruje, że przychyli nieba przedsiębiorcom, a... minister finansów robi coś odwrotnego — mówi Andrzej Malinowski, prezydent Pracodawców RP.

 

Drugą z istotnych nowości jest ograniczenie kontroli firm. Ustawa mówi, że warunkiem rozpoczęcia kontroli jest przeprowadzenie tzw. analizy ryzyka naruszania prawa przez firmę. Kolejna dobra zasada to zakaz ponownej kontroli w tej samej sprawie. Od tych reguł przewidziano jednak tyle wyjątków, że organy kontrolne zawsze znajdą sposób na ominięcie ograniczeń.

— Wyjątki niweczą ideę. Rząd zapowiadał koniec Polski resortowej, a one ją umacniają — mówi Andrzej Malinowski.

 

Artykuł jest dostępny tutaj.