English English
7 tysięcy firm, blisko 3 miliony zatrudnionych
Zakładki 1

Wyszukiwarka

Aktualności
Zakładki 3
zakladki_video

Aktualności

DRUKUJ

„Dziennik Gazeta Prawna”: Więcej pieniędzy na zdrowie. Mniej na pacjentów

05-12-2016

NFZ i placówki medyczne boją się nadchodzącego roku. Wygląda na to, że sytuacja finansowa będzie fatalna i odbije się na chorych.

 

Mimo że w planie finansowym NFZ na 2017 r. znalazło się o 4,2 mld zł więcej niż rok wcześniej, dostęp pacjentów do leczenia i tak będzie mniejszy. Powód? Podwyżki dla pielęgniarek i poprawa finansowania części terapii spowodują, że pieniędzy na zakup wizyt u lekarza i operacji nie będzie tak dużo, jak mogłoby wynikać ze statystyki. Widoczną na papierze nadwyżkę zjedzą również rosnące koszty działania placówek medycznych. Jednym z głównych powodów, jest podwyżka płacy minimalnej i stawki godzinowej.

 

– Na zmniejszenie kolejek i poprawę dostępności lekarzy w przyszłym roku nie ma co liczyć – mówi w rozmowie z nami jeden z urzędników. – Sytuacja jest dramatyczna. W przyszłym roku może być mniej pieniędzy na leczenie niż w tym. Pomimo wzrostu składki rosną również zobowiązania funduszu np. z tytułu wzrostu wynagrodzeń pielęgniarek i położnych, finansowanych z budżetu na świadczenia i kosztów wielu procedur. Nie można pominąć tego, że zmniejsza się również realna wartość tych środków – przyznaje Małgorzata Gałązka-Sobotka, wiceprzewodnicząca rady funduszu.

 

Kolejna cegiełka to pensje pielęgniarek i położnych, które są wpisane w wycenę świadczeń. Zgodnie z przepisami przez cztery kolejne lata z rzędu ich płace rosną o średnio 400 zł brutto. Obecnie zarabiają 800 zł więcej niż w połowie 2015 r. Od września 2017 r. dojdzie kolejne 400 zł. Na Mazowszu oznacza to wzrost wydatków w 2017 r. o blisko 150 mln zł, co wynika z szacunków jednego z ekspertów, z którymi rozmawialiśmy.

 

– Pielęgniarkom i położnym te pieniądze się należą. Szkoda jednak, że rząd nie wysłuchał naszych próśb i nie zaplanował wzrostu wynagrodzeń także dla innych pracowników medycznych – mówił Andrzej Mądrala, wiceprezydent Pracodawców RP, podczas zjazdu Polskiej Federacji Szpitali. Lekarze, ratownicy i wiele innych grup też chcą podwyżek. Placówki nie mają na to pieniędzy.

 

Artykuł jest dostępny tutaj.