English English
7 tysięcy firm, blisko 3 miliony zatrudnionych
Zakładki 1

Wyszukiwarka

Strona główna Aktualności
Zakładki 3
zakladki_video

Aktualności

DRUKUJ

Jak powinna kształtować się płaca minimalna

18-10-2010

Na rozpoczynającej się dziś, a trwającej do 21 października sesji plenarnej Europarlamentu ma być głosowana rezolucja w sprawie ujednolicenia i podniesienia płacy minimalnej w całej UE. Zgodnie z propozycją, powinna ona wynosić 60 proc. średniego wynagrodzenia w danym kraju. Pracodawcy RP są zdecydowanie przeciwni takiemu rozwiązaniu.

 

 

Obecnie konwencje Międzynarodowej Organizacji Pracy a także przepisy prawa polskiego przewidują, że minimalne wynagrodzenie powinno dążyć do poziomu 50 proc. płacy średniej. Biorąc pod uwagę nasze realia ekonomiczno-społeczne, w perspektywie najbliższych 3 – 5 lat nawet ten poziom jest trudny do osiągnięcia. - Dlatego nie możemy zgodzić się dalsze podwyższenie poziomu minimalnego wynagrodzenia. Dla Polski oznaczałoby to konieczność wzrostu wynagrodzeń w krótkim czasie o 25 – 30 proc. Jest to niewykonalne – podkreśla ekspert Pracodawców RP, Adam Ambrozik.

 

 

Warto w tym miejscu przypomnieć, że polscy przedsiębiorcy co roku mają problem nie wiedząc, jakiego poziomu minimalnego wynagrodzenia mogą spodziewać się od nowego roku. Polskie prawo zakłada bowiem, że ustala ją rząd w negocjacjach z partnerami społecznymi. Praktyka pokazuje jednak, że rząd ma w tym zakresie właściwie pełnię władzy i nie zawsze uznaje głos partnerów społecznych. Z punktu widzenia firm oznacza to dużą niepewność i brak możliwości długookresowego planowania projektów biznesowych.

 

 

Pracodawcy RP od dawna postulują wprowadzenie mechanizmów podnoszenia płacy minimalnej niezależnych od wpływów. – Chcemy, aby wzrost płacy minimalnej był uzależniony od obiektywnych wskaźników makroekonomicznych. Apelujemy o jak najszybsze podjęcie rozmów dotyczących propozycji złożonej przez Premiera Waldemara Pawlaka na jednym z posiedzeń Trójstronnej Komisji – mówi Adam Ambrozik. Premier Pawlak chce bowiem powiązać wysokość płacy minimalnej z kondycją gospodarki. Rosnące PKB podnosiłoby ją, spadek PKB – obniżało. racodawcy RP zgadzają się, że tylko mechanizm uwzględniający elementy rynkowe przy wzroście wynagrodzeń pozwoli na poprawę sytuacji pracowników najmniej zarabiających bez negatywnych konsekwencji dla gospodarki.