English English
7 tysięcy firm, blisko 3 miliony zatrudnionych
Zakładki 1

Wyszukiwarka

Strona główna Aktualności
Zakładki 3
zakladki_video

Aktualności

DRUKUJ

Konferencja ,,Biznes i Prawa Człowieka – Implementacja Wytycznych ONZ’’ w biurze Rzecznika Praw Obywatelskich

08-12-2016

(zdjęcia: biuro Rzecznika Praw Obywatelskich)

 

– Polsce nie wystarczy już promowanie dobrych praktyk biznesowych, nie wystarczy ogólne i niezobowiązujące deklarowanie przywiązania do zasad społecznej odpowiedzialności biznesu. Konieczne jest aktywne monitorowanie, czy korporacje działające w kraju i poza jego granicami nie przyczyniają się do naruszeń praw człowieka – mówił Adam Bodnar otwierając konferencję „Biznes i Prawa Człowieka”, która odbyła się 8 grudnia  2016 r. w Biurze Rzecznika Praw Obywatelskich.

 

Wydarzenie zostało zorganizowane we współpracy z UN Global Compact. Wzięli w nim udział przedstawiciele administracji publicznej, dyplomacji, biznesu oraz środowiska naukowego zaangażowani w tematykę etyki w biznesie. Gościem specjalnym był Krzysztof Zanussi, który sprawuje funkcję ambasadora Zrównoważonego Rozwoju Global Compact Poland.

 

Podczas konferencji został zaprezentowany tzw. Standard Minimum Programu Etycznego. To  unikalne w skali światowej narzędzie pomocne we wdrażaniu programu etycznego, oparte na Wytycznych ONZ ds. biznesu i praw człowieka, które zostało wypracowane przez Global Compact Poland we współpracy z Rzecznikiem Praw Obywatelskich oraz partnerami programu "Biznes i Prawa Człowieka".

 

– Moim zdaniem te Wytyczne mogą być swoistym moralnym kompasem, tak potrzebnym w obliczu szeregu nowych wyzwań stawianych polskiemu biznesowi. Jednocześnie tym samym powinny być dla rządu, do którego należy dbanie o to, by w działalności gospodarczej nie dochodziło do naruszeń praw człowieka i przestrzegane były standardy prawne w tym zakresie – mówił Adam Bodnar.

 

Przedstawiciele UN Global Compact podkreślają, że stworzenie Standardu Minimum to dopiero początek. W  2017 r. będą prowadzone działania upowszechniające standard, a także analiza głównych obszarów ryzyka oraz wyzwań dla poszczególnych branż (m.in. farmaceutycznej, budowlanej, finansowej), co pozwoli zidentyfikować przeszkody dla etycznych praktyk biznesowych.

 

(źródło: materiały biura Rzecznika Praw Obywatelskich)