English English
7 tysięcy firm, blisko 3 miliony zatrudnionych
Zakładki 1

Wyszukiwarka

Aktualności
Zakładki 3
zakladki_video

Aktualności

DRUKUJ

Krajowy dialog o przyszłości pracy

09-12-2016

(Wiceminister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej Stanisław Szwed foto: Joanna Wójcik-Tarnowska, MRPiPS)

 

– Świat pracy na naszych oczach podlega szybkim zmianom – mówił Wiceminister Rodziny Pracy i Polityki Społecznej Stanisław Szwed otwierając konferencję „Krajowy dialog o przyszłości pracy”, zorganizowaną 7 grudnia przez MRPiPS oraz Instytut Pracy i Spraw Socjalnych. Gościem specjalnym wydarzenia był Nicolas Niemtchinow, Specjalny Doradca ds. Przyszłości Pracy w Międzynarodowym Biurze Pracy.

 

Wiceminister Szwed podkreślił, że dynamiczne zmiany na globalizującym się rynku pracy, rozwój nowych technologii, zmiana form i organizacji pracy, migracje i zmiany demograficzne spowodowały w ostatnich latach potrzebę szybkiego reagowania na wyzwania współczesności, zwłaszcza przez Międzynarodową Organizację Pracy.

 

W tematycznym bloku „Praca w społeczeństwie” dyskutanci skoncentrowali się na procesach demograficznych na rynku pracy, ich znaczeniu dla ruchu naturalnego i wędrówkowego ludności oraz konsekwencjach dla systemu ubezpieczeń społecznych. Dyskutowali także o wpływie postępu technicznego i technologicznego na rynek pracy. Drugi blok poświecono sprawiedliwości społecznej na rynku pracy,  ochronie pracy oraz zróżnicowaniu wynagrodzeń. Trzeci blok dotyczył zarządzania pracą.

 

Podczas konferencji odbyły się także obrady okrągłego stołu, przy którym eksperci, przedstawiciele pracodawców i pracowników oraz strony rządowej zastanawiali się, jak powinny wyglądać kontakty pomiędzy rządem a organizacjami partnerów społecznych.

 

(źródło: materiały MRPiPS)