English English
7 tysięcy firm, blisko 3 miliony zatrudnionych
Zakładki 1

Wyszukiwarka

Aktualności
Zakładki 3
zakladki_video

Aktualności

DRUKUJ

Prezentacja harmonogramu prac Komisji Europejskiej na 2017 r. w Europejskim Komitecie Ekonomiczno-Społecznym

14-12-2016

 

W dniach 14-15 grudnia w Brukseli odbyła się sesja plenarna Europejskiego Komitetu Ekonomiczno-Społecznego. W czasie  posiedzenia zaprezentowano program prac Komisji Europejskiej na 2017 r. Gościem Komitetu był pierwszy wiceprzewodniczący Komisji Frans Timmermans. Po sesji Europejski Komitet Ekonomiczno-Społeczny wręczył nagrody dla przedstawicieli społeczeństwa obywatelskiego. W obu wydarzeniach udział wziął  Prezydent Pracodawców RP Andrzej Malinowski.

 

25 października br. Komisja Europejska wydała komunikat do Parlamentu Europejskiego, Rady, Europejskiego Komitetu Ekonomiczno-Społecznego i Komitetu Regionów zawierający program prac komisji na 2017 rok zatytułowany „Na rzecz Europy, która chroni, wspiera i broni”.

 

Dokument ten ustala kluczowe priorytety, które Komisja zobowiązuje się wdrożyć w 2017 r., oraz zawiera zobowiązanie do pełnego zaangażowania się we współpracę z państwami członkowskimi, partnerami społecznymi oraz społeczeństwem obywatelskim, by pomóc w stworzeniu otoczenia wspierającego osiąganie celów politycznych Unii. Tymi celami są m.in.:

 

  • pobudzenie zatrudnienia, wzrostu i inwestycji;
  • połączony jednolity rynek cyfrowy;
  • stabilna unia energetyczna z perspektywiczną polityką w kwestii zmiany klimatu;
  • pogłębiony i bardziej sprawiedliwy rynek wewnętrzny oparty na wzmocnionej bazie przemysłowej;
  • pogłębiona i bardziej sprawiedliwa unia gospodarcza i walutowa;
  • rozsądna i wyważona umowa o wolnym handlu ze Stanami Zjednoczonymi;
  • wspieranie przestrzegania praw podstawowych, którego podstawą jest wzajemne zaufanie.

 

Pozostałe priorytety Komisji będą dotyczyły działań w dziedzinach: migracji, silniejszej pozycji UE na arenie międzynarodowej oraz zapewnienie zmian demokratycznych w UE.

 

W załącznikach znajdą Państwo rozwinięte opisy wybranych priorytetów Komisji Europejskiej na 2017 r.  oraz szczegółowy harmonogram jej działania.