English English
7 tysięcy firm, blisko 3 miliony zatrudnionych
Zakładki 1

Wyszukiwarka

Strona główna Aktualności
Zakładki 3
zakladki_video

Aktualności

DRUKUJ

Firmy nie będą chciały inwestować

20-12-2016

Żyjemy teraz w takich realiach, że dowolny sektor gospodarki może być zaskoczony nowym poselskim projektem ustawy, który gdzieś pojawia się po cichu, a może całkowicie zmienić zasady funkcjonowania firmy w branży. A nawet wyeliminować część podmiotów z rynku – zauważa Prezydent Pracodawców RP Andrzej Malinowski w rozmowie z „Rzeczpospolitą”.

 

Jego zdaniem, pokazują to choćby sprawy podatku od funduszy inwestycyjnych zamkniętych, podatku od sprzedaży detalicznej oraz podatku bankowego. – Z kolei podniesienie płacy minimalnej i ozusowanie praktycznie wszystkiego co się dało, doprowadza do spadku marż. Jeśli firma uzyskiwała marże w przedziale 4–5 proc., to teraz ich wysokość nierzadko spada do ok. 1 proc. To po co inwestować? Chcę jednak zaznaczyć, że pomimo tych wszystkich przeciwności i utrudnień ci prywatni przedsiębiorcy pozostają jedynym jasnym punktem na sektorowej mapie inwestycji w Polsce. Ciągle widać determinację do rozwijania tych firm i tworzenia miejsc pracy – ocenia.

 

– Jeśli dalej pójdziemy w obecnym kierunku, jeżeli nie pokażemy, że prowadzimy spójną, zrozumiałą i konsekwentną politykę gospodarczą, to może być bardzo źle. Nie do końca wiemy, co będzie się działo w polityce światowej, ale najważniejsze będzie to, co wydarzy się u nas. Nie może być tak, że wicepremier Morawiecki mówi jedno, a poszczególni ministrowie robią drugie. To powoduje kompletne rozchwianie jaźni. A w takiej sytuacji przedsiębiorca woli czekać podkreśla Prezydent Pracodawców RP.

 

– Od lat powtarzam politykom: musicie tworzyć warunki do przewidywalnego działania. W przeciwnym razie będziemy obserwować lokowanie przedsiębiorstw poza granicami kraju. Znam wiele kancelarii prawnych, które już zaczęły się specjalizować w przenoszeniu firm. To świadczy o tym, że przedsiębiorcy uciekają przed nieznanym – podkreśla Malinowski.