English English
7 tysięcy firm, blisko 3 miliony zatrudnionych
Zakładki 1

Wyszukiwarka

Strona główna Aktualności
Zakładki 3
zakladki_video

Aktualności

DRUKUJ

Migracja pacjentów wyzwaniem dla samorządów

20-12-2016

 

Choć resort zdrowia ma już szczegółową listę placówek medycznych i ich oddziałów, które znajdą się w sieci, oraz tych, które nie mają na to szans, wiceminister zdrowia Piotr Gryza nie chciał jej wczoraj ujawnić. Nie wyjaśnił też, jak dokładnie mają być finansowane placówki. Tymczasem wokół tej kwestii powstaje coraz więcej pytań. Część regionów walczy o zmiany w algorytmie, na podstawie którego dzielone są pieniądze Funduszu – informuje „Dziennik Gazeta Prawna”.

 

Ustawa nie odnosi się do migracji ani do zmiany algorytmu podziału środków, choć to bardzo ważna kwestia, bo np. województwo mazowieckie wykonuje rocznie świadczenia za ok. 566 mln zł rocznie dla osób zamieszkałych w innych regionach – mówi Grzegorz Byszewski, ekspert Pracodawców RP.

 

Na razie jedyne, co wiadomo, to to, że szpitale z sieci mają dostawać pieniądze w formie stałego ryczałtu, a nie za zrealizowane świadczenia. – Jeśli ryczałt nie zostanie powiększony o migrację, to może się okazać, że szpital nie będzie miał szans, aby się zbilansować i stanie się obciążeniem dla właściciela – twierdzi Byszewski.

 

Podstawą do wyznaczenia im budżetu będzie wartość zrealizowanych umów z NFZ oraz to, ile uzyskały pieniędzy za świadczenia ponadlimitowe (ponad wartość umowy). – Zgodnie z zapowiedziami za rok bazowy przyjęty ma być 2015. Data ta nie była wybrana przypadkowo, bo jak wynika z danych przygotowanych przez Marka Wójcika, eksperta Związku Miast Polskich, 2015 r. charakteryzuje się minimalną liczbą zapłaconych nadwykonań – 333 mln zł wobec 843 mln zł zapłaconych w 2014 r. – wyjaśnia Byszewski. I dodaje, że to oznacza, że już na starcie ryczałty będą istotnie zaniżone wobec rzeczywistych potrzeb i wykonań.

 

Artykuł jest dostępny tutaj.