English English
7 tysięcy firm, blisko 3 miliony zatrudnionych
Zakładki 1

Wyszukiwarka

Strona główna Aktualności
Zakładki 3
zakladki_video

Aktualności

DRUKUJ

Okropni przedsiębiorcy znów uratowali Polskę

23-12-2016

Rok 2016 rozczarowuje pod względem tempa wzrostu gospodarczego. Przyczyną tego stanu rzeczy są w głównej mierze inwestycje. A raczej ich brak piszą w dzienniku "Rzeczpospolita" eksperci Pracodawców RP, Łukasz Kozłowski i Piotr Wołejko.

Gdyby premier Morawiecki chciał podziękować komuś za to, że spowalniający wzrost polskiej gospodarki zatrzymał się w skali całego roku 2016 powyżej, a nie poniżej 2 proc., to możemy wskazać środowisko, któremu to zawdzięcza zaznaczają.

 

Ba, moglibyśmy nawet wskazać bardzo konkretne adresy, pod które można by wysłać kosze delikatesowe z podziękowaniem za wzrost gospodarczy – to w szczególności siedziby takich firm, jak Orange, PKN Orlen i GTC. Te firmy w bieżącym roku były absolutnymi liderami wzrostu nakładów inwestycyjnych w Polsce. I to właśnie takie firmy – przeważnie prywatne przedsiębiorstwa, często z kapitałem zagranicznym – swoimi działaniami podtrzymywały gasnący wzrost polskiego PKB. Wynika to wprost z danych opublikowanych przez Główny Urząd Statystyczny podkreślają eksperci Pracodawców RP.

 

Gdyby nie przedsiębiorstwa inwestujące pomimo tych niekorzystnych uwarunkowań, mielibyśmy do czynienia z zapaścią na jeszcze większą skalę. Wbrew oskarżeniom polityków, jakoby przedsiębiorcy celowo – z powodów politycznych – wstrzymywali się z rozwijaniem własnego biznesu (w połowie listopada odpór dało im pięć wiodących organizacji zrzeszających przedsiębiorców), to właśnie wiele firm nadrabiało za niemrawo funkcjonujące instytucje państwa. To im polskie społeczeństwo może więc dziękować, że nie stanęliśmy w przedsionku recesji zauważaja Kozłowski i Wołejko.

Cały artykuł dostępny tutaj.