English English
7 tysięcy firm, blisko 3 miliony zatrudnionych
Zakładki 1

Wyszukiwarka

Strona główna Aktualności
Zakładki 3
zakladki_video

Aktualności

DRUKUJ

Myśląc o ochronie zdrowia, trzeba być wizjonerem

27-12-2016

 

Sprzęt medyczny, biotechnologia i farmaceutyka oraz sektor usług prozdrowotnych to cztery z zaledwie kilkunastu branż, które według Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju Ministerstwa Rozwoju i Finansów planują priorytetowo promować. Inwestowanie w te obszary powinno oznaczać przede wszystkim tworzenie warunków, które zachęcą do inwestycji kapitał krajowy i zagraniczny – pisze w „Dzienniku Gazecie Prawnej” ekspert Pracodawców RP Grzegorz Byszewski.

 

Cieszy to, że wreszcie dostrzeżono potencjał sektora ochrony zdrowia i znaczenie jego rozwoju dla polskiej gospodarki. To daje również nadzieję, że o zdrowiu Polaków zaczniemy wreszcie mówić w kategorii inwestycji, a jedynie kosztów. Wciąż zapominamy, że nie tylko zdrowa osoba pracuje i przyczynia się do wzrostu PKB. Nadchodzące ryzyka, jak zmiany demograficzne czy szybki rozwój chorób cywilizacyjnych, są ogromnym wyzwaniem również dla budżetu podkreśla.

 

Czy konkurowanie kosztami produkcji, nawet produktów zaawansowanych technologicznie, z firmami globalnymi przyniesie nam rzeczywiste korzyści? Czy innowacją jest kopiowanie produktów, którym kończy się ochrona patentowa? – pyta retorycznie.

 

Od Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju oczekuje się podejścia wizjonerskiego, a nie krojenia rzeczywistości na nasze możliwości. Bez współpracy i zaangażowania międzynarodowego polskie firmy farmaceutyczne nie staną się szybko innowacyjne. Pierwszym krokiem, jaki musimy zrobić, jest pokazanie otwartości gospodarki na nowoczesność, w tym poprzez włączenie ich produktów w proces finansowania ze środków publicznych ocenia.

 

Byszewski zwraca uwagę, że szczególnie potrzebne jest rozszerzenie listy leków refundowanych o produkty innowacyjne jak pokazuje raport wykonany na zlecenie Fundacji Alivia pt. „Dostępność´ innowacyjnych leków onkologicznych w Polsce na tle wybranych krajów UE oraz Szwajcarii”, sytuacja w tym zakresie nie jest dobra.

 

W tym kontekście wyjątkowo trafiony jest proponowany rozwojowy tryb refundacyjny, który sam w sobie pewnie nikogo nie zachęci do wielomilionowych inwestycji w Polsce, ale jest jednym z elementów działań, które państwo polskie podjąć powinno pisze.

 

Należy stworzyć wiele zachęt do lokowania centrów badawczych czy np. prowadzenia badań klinicznych na terenie Polski. Może warto wprowadzić preferencje dla tych, którzy zdecydują się na tworzenie wspólnych badań z firmami polskimi – wspierając je technologicznie, kapitałowo, jak i doświadczeniem – dodaje Byszewski.

 

Ekspert zwraca uwagę, że rolą państwa jest zadbanie o takie rozwiązania, które pozwolą rozwijać technologie w Polsce, ale także zabezpieczą nasze interesy przy ewentualnej sprzedaży patentów lub ich komercjalizacji. Istnieje wiele przykładów dobrych praktyk pogodzenia interesu gospodarczego państwa i firmy globalnej w taki sposób, aby obydwie strony osiągały korzyści finansowe.

 

Według badań społecznych najważniejszymi wartościami dla Polaków są ich praca, rodzina, zdrowie oraz bezpieczeństwo. Inwestycje w rozwój opieki zdrowotnej to zatem szansa na zaspokojenie oczekiwań społecznych Polaków podsumowuje Byszewski.

 

Artykuł jest dostępny tutaj.