English English
7 tysięcy firm, blisko 3 miliony zatrudnionych
Zakładki 1

Wyszukiwarka

Strona główna Aktualności
Zakładki 3
zakladki_video

Aktualności

DRUKUJ

Seminarium "Kształtowanie Odpowiedzialnych Inwestycji Infrastrukturalnych"

19-10-2010
W siedzibie Pracodawców RP odbyło się seminarium „Kształtowanie Odpowiedzialnych Inwestycji Infrastrukturalnych”. Otwierając spotkanie wiceprezydent organizacji, Grażyna Piotrowska-Oliwa, powiedziała, że wielkie inwestycje infrastrukturalne, które będą przeprowadzane w Polsce w najbliższym czasie, muszą być robione odpowiedzialnie, tzn. z zachowaniem norm środowiskowych oraz poszanowaniem głosu społeczności lokalnych.   
 
Chodzi m.in. o modernizację infrastruktury energetycznej, która w ok. 50-70 proc. jest przestarzała. Inwestycje pochłoną kilkadziesiąt miliardów złotych. Zdaniem Grażyny Piotrowskiej-Oliwy już na etapie planowania i realizacji inwestycji na inwestorów czeka wyzwanie związane z przekonaniem władz lokalnych i społeczeństwa do tych inwestycji.
 
Panel zatytułowany „Rola administracji rządowej w kształtowaniu odpowiedzialnych inwestycji infrastrukturalnych” otworzyła Dominika Wierzbowska z Departamentu Rozwoju Gospodarki w Ministerstwie Gospodarki. Przedstawiła ona działania Zespołu ds. Społecznej Odpowiedzialności Przedsiębiorstw, działającego w ramach resortu. - Głównym zadaniem tej komórki jest zagwarantowanie stabilnego i zrównoważonego rozwoju gospodarczego poprzez uwzględnienie społecznych i środowiskowych aspektów w kształtowaniu polityki gospodarczej kraju oraz zapewnienie wsparcia politycznego dla tych działań – powiedziała Dominika Wierzbowska.
 
Marta Wiśniewska z WWF Polska omówiła kwestię ochrony środowiska w projektach inwestycyjnych. Zaapelowała o uspołecznienie procesu inwestycyjnego. Jej zdaniem prawidłowo i odpowiednio wcześnie przeprowadzone konsultacje społeczne, polegające m.in. na rozpoznaniu alternatyw dla planowanych projektów oraz odpowiedni dobór środków minimalizujących i kompensujących negatywne ich oddziaływanie na środowisko, prowadzi do efektywniejszego wydawania środków. - Ich brak prowadzi do przestojów w pracach oraz do korekt tych projektów – wyjaśniła Marta Wiśniewska.
 
Dyrektor Centrum Komunikacji Społecznej Urzędu Miasta Stołecznego Warszawy, Marcin Wojdat,  przedstawił jak w praktyce wyglądają konsultacje społeczne. Są one prowadzone na terenie 18 dzielnic Warszawy. - Modelowym przykładem konsultacji są te przeprowadzone przed modernizacją Placu Grzybowskiego w gminie Centrum. Rozmowy z mieszkańcami, właścicielami sklepów oraz przedstawicielami parafii i Gminy Wyznaniowej Żydowskiej doprowadziły do stworzenia projektu, który obecne jest wdrażany – powiedział Marcin Wojdat.       
- Odpowiedzialne realizowanie inwestycji konieczne jest dla pozyskania dofinansowania z europejskich instytucji finansowych - podkreśliła przedstawicielka Gaz-System S.A. Prelegentka zgodziła się, że współpraca społeczna jest ważna. Przypomniała, że z inicjatywy firmy odbywają się liczne cykle spotkań z mieszkańcami. Wskazała także, jak ważne jest uzmysłowienie przedstawicielom lokalnej administracji, że wielomilionowe inwestycje przyniosą gminom zyski.     
 
W dyskusji wziął także udział przedstawiciel Polskich Sieci Elektroenergetycznych Operator S. A., który stwierdził, że konflikt społeczny może skutecznie zablokować realizację zaplanowanych inwestycji, często strategicznych. - Są firmy gdzie odbiór społeczny ich działalności nigdy nie będzie dobry. Każda budowa sieci elektroenergetycznych jest z natury ekspansywna, wpływa na wartość rynkową ziemi i nie podnosi komfortu życia – powiedział Piotr Strony.
 
Po prezentacjach odbyły się warsztaty prowadzone przez pwc. Ich uczestniczy omawiali korzyści wynikające z realizacji odpowiedzialnych inwestycji infrastrukturalnych oraz zastanawiali się na tym, jak poprowadzić skuteczny dialog z otoczeniem inwestycji infrastrukturalnych.
 
Seminarium zostało zorganizowane w ramach „Grupy Roboczej ds. Odpowiedzialnych Inwestycji”.