English English
7 tysięcy firm, blisko 3 miliony zatrudnionych
Zakładki 1

Wyszukiwarka

Strona główna Aktualności
Zakładki 3
zakladki_video

Aktualności

DRUKUJ

Szara strefa zakładów wzajemnych to duży problem

03-01-2017

 

Nowelizacja ustawy hazardowej jest bez wątpienia istotna z punktu widzenia branży zakładów wzajemnych oferowanych w internecie. Branża ta jest bowiem w ok. 90 procentach opanowana przez szarą strefę, czyli przez bukmacherów, którzy bez zezwolenia ministra finansów kierują swoje usługi do graczy znajdujących się na terytorium Polski. Tym samym łamią oni obowiązujące przepisy prawa i nie płacą w Polsce podatków – pisze w „Dzienniku Gazecie Prawnej” ekspert Pracodawców RP Łukasz Czucharski.

 

W celu walki z szarą strefą zaproponowano w projekcie blokowanie stron internetowych niezarejestrowanych operatorów bukmacherskich, co – jak pokazują doświadczenia innych państw – jest skutecznym instrumentem w walce z nielegalnym hazardem  – podkreśla.

 

– W projekcie zabrakło natomiast zmian w przedmiocie mechanizmu opodatkowania internetowych gier i zakładów. Za najoptymalniejszy sposób regulowania rynku zakładów bukmacherskich uznaje się podatek od przychodu pomniejszonego o wypłacone wygrane, tzw. podatek od GGR (od ang. Gross Gaming Revenue – przychód brutto z gier). Doświadczenia innych państw, w których ten system obowiązuje dowodzą, że w takich krajach operatorzy chętniej legalizują swoją działalność, z uwagi na większą szansę osiągnięcia rentowności na rynku. W państwach, w których opodatkowaniu podlegają przychody z gier i zakładów brutto, legalny rynek rośnie, natomiast udział szarej strefy systematycznie maleje – dodaje Czucharski.