English English
7 tysięcy firm, blisko 3 miliony zatrudnionych
Zakładki 1

Wyszukiwarka

Aktualności
Zakładki 3
zakladki_video

Aktualności

DRUKUJ

Celowane kontrole ominą uczciwe firmy

09-01-2017

 

Wzrośnie skuteczność kontroli ZUS i skarbówki, skutki powinny jednak odczuć tylko firmy naginające prawo. Zapłacą wówczas wyższe składki. Zatrudnieni zyskają na tym zwiększoną ochronę z ubezpieczenia społecznego. Firma będzie mogła egzekwować od nich część dopłaconych składek, lecz jest to możliwość raczej teoretyczna – informuje „Rzeczpospolita”.

 

– Kontrolerzy mają się skupić na firmach korzystających na omijaniu przepisów, a w spokoju zostawić te, które działają zgodnie z prawem – tłumaczy sens przepisu Witold Polkowski, ekspert Pracodawców RP. – I dobrze, bo łamanie prawa przynosi nieuczciwym firmom zyski, które stawiają je na korzystniejszej pozycji i zaburzają konkurencję – dodaje.

 

Z informacji uzyskanych z poszczególnych służb kontrolnych wynika, że na razie m.in. ZUS zamierza w pełni wykorzystać nowe regulacje, by 1,5 tys. inspektorów nie traciło czasu na kontrolowanie mniej znaczących naruszeń prawa i skupiło się na firmach, które mają największe zaległości w płaceniu składek.

 

Ministerstwo Finansów podkreśla, że zgodnie z nowymi przepisami kontrole mogą być prowadzone także poza planem. Art. 78a ustawy o swobodzie działalności gospodarczej, pozwala na spontaniczną weryfikację rozliczeń firmy, np. gdy jest uzasadnione podejrzenie popełnienia przestępstwa lub wykroczenia skarbowego.

 

Artykuł jest dostępny tutaj.