English English
7 tysięcy firm, blisko 3 miliony zatrudnionych
Zakładki 1

Wyszukiwarka

Aktualności
Zakładki 3
zakladki_video

Aktualności

DRUKUJ

Solidny koniec roku na polskim rynku pracy

09-01-2017

 

Jak wynika z najnowszych szacunków Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, stopa bezrobocia rejestrowanego ukształtowała się w grudniu 2016 r. na poziomie 8,3 proc. – W porównaniu z listopadem, bezrobocie nieznacznie wzrosło. Należało się jednak tego spodziewać z uwagi na wpływ czynników sezonowych. Pracy w budownictwie, gastronomii czy rolnictwie nie ma tak wiele jak w okresie wakacyjnym, choć wzmożony popyt przed świętami Bożego Narodzenia istotnie hamuje wzrost odsetka osób pozostających bez pracy. Styczeń z pewnością upłynie pod znakiem znacznie szybciej rosnącej liczby bezrobotnych. Generalnie rzecz biorąc, na polskim rynku zdecydowanie nadal przeważają jednak pozytywne tendencje – komentuje Łukasz Kozłowski, ekspert Pracodawców RP.

 

Rok 2016 zamknął się wynikiem 8,3%, jeśli chodzi o bezrobocie rejestrowane. To dobry rezultat, zwłaszcza zważając na bardzo ostrożne prognozy zawarte w ustawie budżetowej na miniony rok, które wskazywały na to, iż zarejestrowanych jako poszukujący pracy będzie aż 9,7% osób aktywnych zawodowo. Utrzymuje się również solidne tempo spadku stopy bezrobocia rejestrowanego rzędu 1,4 pkt proc. rok do roku. Biorąc dodatkowo pod uwagę najnowsze dane Eurostatu, z których wynika, iż rzeczywista odsezonowana stopa bezrobocia w listopadzie 2016 r. wyniosła w Polsce 6% (wskaźnik ten pomija osoby fikcyjnie zarejestrowane jako bezrobotne), można powiedzieć, że polska gospodarka znajduje się już blisko stanu pełnego zatrudnienia.

 

Z uwagi na niekorzystne oddziaływanie czynników sezonowych, na początku bieżącego roku należy spodziewać się dość istotnego wzrostu poziomu bezrobocia. Stopa bezrobocia rejestrowanego może w styczniu wzrosnąć do ok. 8,8 proc. W lutym wzrost ten powinien jednak wyhamować, a od marca, lub w najgorszym wypadku kwietnia, można oczekiwać, iż bezrobocie ponownie będzie spadać.

 

 

Łukasz Kozłowski, ekspert ekonomiczny Pracodawców RP