English English
7 tysięcy firm, blisko 3 miliony zatrudnionych
Zakładki 1

Wyszukiwarka

Strona główna Aktualności
Zakładki 3
zakladki_video

Aktualności

DRUKUJ

Klauzula o rozstrzyganiu wątpliwości na korzyść podatnika już nie tylko na papierze

11-01-2017

 

Klauzula o rozstrzyganiu wątpliwości na korzyść podatnika nie jest martwym przepisem. Po raz pierwszy NSA odwołał się do niej wprost – pisze „Dziennik Gazeta Prawna”. Pracodawcy RP od samego początku brali czynny udział w pracach nad projektem i z ogromnym zaangażowaniem promowali konieczność zaimplementowania zasady w ustawie.

 

To przełomowe orzeczenie. W obliczu poważnych wątpliwości interpretacyjnych NSA zwykł kierować sprawy pod uchwałę siedmioosobowego składu, bądź zadawał pytanie Trybunałowi Sprawiedliwości UE. Tym razem sąd kasacyjny nie zdecydował się na żadne z tych rozwiązań.

 

Odwołał się natomiast do obowiązującej od roku zasady in dubio pro tributario, zapisanej w art. 2a ordynacji podatkowej. Wynika z niej, że niedające się usunąć wątpliwości co do treści przepisów prawa podatkowego należy rozstrzygać na korzyść podatnika. Do tej pory sądy, odwołując się do tej zasady, nie uzasadniały swoich rozstrzygnięć.

 

Artykuł jest dostępny tutaj.

 

Pracodawcy RP przeprowadzili zakrojoną na szeroką skalę akcję „Wyrwij fiskusowi bat!” – której celem było zwrócenie uwagi opinii publicznej na znaczenie tej zasady dla wszystkich podatników. Działania te spotkały się z przychylnością i społecznym poparciem, co przyniosło wymierny rezultat.