English English
7 tysięcy firm, blisko 3 miliony zatrudnionych
Zakładki 1

Wyszukiwarka

Strona główna Aktualności
Zakładki 3
zakladki_video

Aktualności

DRUKUJ

Maciej Stańczuk: Przyjęcie euro jest w interesie Polski

12-01-2017

 

Wspólna europejska waluta nie jest lekarstwem na brak odpowiedzialności polityków, ale stanowi środek premiujący tylko te kraje, które zachowują się w sposób rozsądny i racjonalny – pisze w „Rzeczypospolitej” główny ekonomista Pracodawców RP Maciej Stańczuk.

 

Euro obchodzi właśnie 15. urodziny i obowiązuje w 19 państwach Unii Europejskiej oraz 11 innych krajach. Dotychczas, wbrew oczekiwaniom – znowu większości ekonomistów – żadne z państw członków strefy euro nie zdecydowało się tego elitarnego klubu opuścić. Nawet w Grecji – kraju stanowiącym szczególny przykład zmaterializowania się wszystkich słabości tej waluty po siedmiu latach permanentnego kryzysu – da się zauważyć, że mimo kłopotów dnia codziennego lewicowy rząd wdraża pod kontrolą instytucji unijnych i Międzynarodowego Funduszu Walutowego bolesny program oszczędności budżetowych. A ponad 70 proc. Greków nie dopuszcza myśli o zastąpieniu euro drachmą, raczej podświadomie czując, że opuszczenie Eurolandu pogorszy jeszcze ich sytuację – ocenia.

 

Spójność UE i jej zasługi dla bezpieczeństwa i dobrobytu swoich członków, w tym na szczęście Polski, są wartością bezwzględną, którą należy chronić i której trzeba bronić. Wspólna waluta europejska może się stać immanentną częścią tego systemu, jej demontaż nie leży w naszym interesie narodowym. Ciekawy pomysł prof. Andrzeja Wojtyny proponującego zwołanie kongresu ekonomistów polskich w kontekście prowadzonej u nas polityki gospodarczej mógłby być uzupełniony o kwestię zastąpienia złotego przez euro. Taka debata jest potrzebna, wzmocniłaby Europę, postawiłaby tamę zalewowi populizmu i w Polsce, i na naszym kontynencie. Polska od świata nie może się odwracać, bo nas na to nie stać – zaznacza Stańczuk.

 

Artykuł jest dostępny tutaj.