English English
7 tysięcy firm, blisko 3 miliony zatrudnionych
Zakładki 1

Wyszukiwarka

Strona główna Aktualności
Zakładki 3
zakladki_video

Aktualności

DRUKUJ

Koniec z doradcami kredytowymi? Banki nie będą już mogły im płacić

13-01-2017

 

Ustawa o kredycie hipotecznym miała zwiększyć bezpieczeństwo kredytobiorców i poprawić funkcjonowanie rynku. Ale zapis o zakazie pobierania prowizji przez pośredników od banków, które ma wejść w życie od 2018 roku, spowoduje rewolucję, której skutków nie da się do końca przewidzieć – pisze portal Onet.pl.

 

Do tej pory było tak, że klient przychodził do doradcy finansowego, a ten przedstawiał różne propozycje kredytów. Jeżeli klient się zdecydował na jedną z nich, to doradca przeprowadzał go przez całą biurokrację, a bank płacił doradcy prowizję. Klient nie płacił, ale korzystał z usług, więc był zadowolony. Od kolejnego roku już nie będzie to możliwe, więc klient będzie musiał albo sam zapłacić doradcy za porównanie ofert banków albo obejść się bez niego.

 

To Komisja Nadzoru Finansowego rekomendowała zakaz pobierania prowizji. Argumentowała przy tym, że ma to służyć „eliminacji niewłaściwych praktyk dotyczących doboru oferty kredytowej”. Zdaniem KNF konieczne jest „odejście od modelu, w którym pośrednik kieruje się wysokością swojej prowizji, a nie najlepszym interesem kredytobiorcy, co przeciwdziałałoby powtórzeniu zjawisk, jakie miały miejsce na rynku ubezpieczeń.”

 

Ministerstwo Finansów długo oponowało przeciwko takiemu podejściu, wskazując, że lepszy jest model zaproponowany pierwotnie w ustawie, wprowadzający obowiązek informowania konsumenta przez pośrednika m.in. o wysokości prowizji, jaką ten otrzyma za sprzedanie danego kredytu

 

Jak pokazują statystyki banki sprzedawały za pośrednictwem doradców ok. połowy kredytów. – 40-50 proc. udziału pośredników w rynku kredytów hipotecznych to taka średnia unijna. Na tym tle wyróżnia się Wielka Brytania, gdzie aż 80 proc. kredytów sprzedają pośrednicy, a po drugiej stronie bieguna są kraje nordyckie i nadbałtyckie, gdzie ich udział wynosi nawet poniżej 10 proc. – wskazuje ekspert Pracodawców RP Łukasz Kozłowski.

 

– Raczej nie należy się spodziewać, aby w wyniku tego zapisu siadła akcja kredytowa, ale z pewnością zwiększy się koszt transakcyjny, a dostęp klientów do oferty banków zostanie ograniczony. Banki będą musiały zainwestować w inne kanały sprzedaży – przewiduje Kozłowski.

 

Ustawę pod koniec grudnia przyjął rząd i 10 stycznia trafiła ona do Sejmu. Teraz o jej kształcie zdecydują posłowie.

 

Artykuł jest dostępny tutaj.