English English
7 tysięcy firm, blisko 3 miliony zatrudnionych
Zakładki 1

Wyszukiwarka

Strona główna Aktualności
Zakładki 3
zakladki_video

Aktualności

DRUKUJ

Promocja mediacji w Kodeksie pracy

17-01-2017

 

Dziś rząd ma zająć się projektem zmian w Kodeksie pracy przygotowanym przez organizacje partnerów tworzących Radę Dialogu Społecznego. Rada Ministrów rozpatrzy go na wniosek ministra rodziny, pracy i polityki społecznej – informuje „Puls Biznesu”.

 

Uchwała nr 18 z 19 października 2016 r. dotyczy projektu nowelizacji Kodeksu, który zakłada wydłużenie do 21 dni terminów na wniesienie odwołania do sądu pracy, a także wprowadzenie rozwiązań promujących alternatywne metody rozwiązywania sporów. Dłuższe terminy odwoławcze już przyjęto w ustawie z 16 grudnia 2016 r. o zmianie niektórych ustaw w celu poprawy otoczenia prawnego przedsiębiorców — obowiązują one od 1 stycznia tego roku.

 

Propozycje odnoszące się do drugiego zagadnienia zakładają obowiązkowe informowanie pracowników o możliwości polubownego, przedsądowego rozstrzygania sporów poprzez m.in. wystąpienie z wnioskiem o mediację. Byłaby ona prowadzona na podstawie umowy zawartej przez strony.

 

— Promowanie mediacji w relacjach pomiędzy pracownikiem a pracodawcą jest uzasadnione z uwagi na dużą liczbę spraw wypływających do sądów pracy, a co za tym idzie, długi czas trwania postępowań. Niekiedy jest to kilka lat, a na pierwsze rozprawy czeka się po pół roku. Mediacja jest efektywniejsza, zarówno pod względem kosztowym, jak i czasowym — komentuje Wioletta Żukowska-Czaplicka, ekspert Pracodawców RP.

 

Artykuł jest dostępny tutaj.