English English
7 tysięcy firm, blisko 3 miliony zatrudnionych
Zakładki 1

Wyszukiwarka

Strona główna Aktualności
Zakładki 3
zakladki_video

Aktualności

DRUKUJ

Oszustwa w elektronice na prawie 13 mld zł

19-01-2017

 

Kontrole skarbowe w branży wykazują coraz więcej nieprawidłowości. Tyle że większości tych pieniędzy nie uda się odzyskać do budżetu państwa – informuje „Rzeczpospolita”.

 

W zeszłym roku w sektorze elektroniki przeprowadzono 519 kontroli skarbowych, które przyniosły 5,4 mld zł ustaleń podatkowych. To aż 25 proc. wszystkich wykrytych nieprawidłowości w zeszłym roku – wynika z informacji przedstawionej przez Urząd Kontroli Skarbowej w Olsztynie podczas szkolenia dotyczącego szarej strefy zorganizowanego przez Global Compact.

 

W 2015 r. wykryte oszustwa na VAT w elektronice sięgnęły 5,1 mld zł, a w 2014 r. – 1,4 mld zł. W sumie w latach 2012–2016 uzbierało się już ponad 12,7 mld zł.

 

– Większość postępowań kontrolnych dotyczy lat 2012–2015, gdy wyłudzenia VAT kwitły – wyjaśnia Mariusz Korzeb, ekspert Pracodawców RP. – Wartość ustaleń podatkowych na prawie 13 mld zł w ciągu pięciu lat jest imponująca, ale na pewno nie uda się takich pieniędzy odzyskać dla budżetu państwa – zauważa też Korzeb. – Kontrola nalicza ten sam podatek kilkakrotnie wobec wszystkich podmiotów uczestniczących w długim łańcuchu dostaw. A to oznacza, że zaległości budżetowe, które zapewne fiskus chciałby odzyskać, są przeszacowane – dodaje.

 

Artykuł jest dostępny tutaj.