English English
7 tysięcy firm, blisko 3 miliony zatrudnionych
Zakładki 1

Wyszukiwarka

Strona główna Aktualności
Zakładki 3
zakladki_video

Aktualności

DRUKUJ

Błędy w podzielonej płatności VAT mogą zabić gospodarkę

20-01-2017

 

Eksperci są za wyłapywaniem oszustów, ale radzą rządowi, jak uniknąć błędów przy wdrażaniu tzw. podzielonej płatności VAT – pisze „Puls Biznesu”.

 

Z niedawnej wypowiedzi ministra finansów Mateusza Morawieckiego wynika, że kierowany przez niego resort zrezygnował z centralnego rejestru faktur i pracuje nad nowym narzędziem do zwalczania oszustw i wyłudzeń podatku VAT — tzw. podzieloną płatnością VAT. Chodzi o wprowadzenie takiego systemu rozliczeń, w którym nabywca towaru lub usługi część płatności przypadającą na podatek VAT przelewa na specjalny rachunek pod kontrolą fiskusa, a sprzedawca otrzymuje od niego tylko kwotę netto. Skarbówka przekaże „przyblokowany” VAT sprzedawcy dopiero po stwierdzeniu, że nie jest on oszustem.

 

Mariusz Korzeb, ekspert podatkowy Pracodawców RP, twierdzi, że split payment byłby skutecznym narzędziem do walki z oszustami, ale pod pewnym warunkiem.

 

— Rozwiązanie to należy wprowadzić tylko w branżach i sektorach szczególnie narażonych na wyłudzenia. Dlaczego? Dlatego że split payment pogarsza płynność firm, a więc potęguje zatory płatnicze — mówi Mariusz Korzeb.

 

Artykuł jest dostępny tutaj.