English English
7 tysięcy firm, blisko 3 miliony zatrudnionych
Zakładki 1

Wyszukiwarka

Strona główna Aktualności
Zakładki 3
zakladki_video

Aktualności

DRUKUJ

Zmiany w audycie wymagają rozwagi

26-01-2017

 

W Sejmie trwają intensywne prace nad nową ustawą, która ma regulować rynek audytu w Polsce. Jest to ustawa o biegłych, ale tak naprawdę to jedna z najważniejszych ustaw dla rynku kapitałowego i inwestorów, bo ma zapewnić wysoką jakość informacji na rynku. Na łamach „Dziennika Gazety Prawnej” proponowane rozwiązania ocenia Wiceprezydent Pracodawców RP Piotr Kamiński.

 

Duże wątpliwości dla emitentów budzi pomysł wprowadzenia do zapisów ustawy tzw. łącznego audytu, który nakładałby na przedsiębiorstwa obowiązek zatrudnienia jednocześnie dwóch firm audytorskich. W praktyce wiązałoby się to przede wszystkim z większymi kosztami, bo w proces audytowy zaangażowanych byłoby znacznie więcej osób. Nie wiadomo także, jak miałby wyglądać podział odpowiedzialności za badanie, jego zakres czy ostateczne uzgodnienie wyników audytu. Możliwa jest też sytuacja, że spółka otrzyma dwie, różniące się od siebie oceny, a to z kolei spowoduje zwiększenie ryzyka po stronie organów zarządczych i nadzorczych firmy. Obowiązek łącznego audytu nie jest rozwiązaniem powszechnie stosowanym w innych krajach Unii Europejskiej i funkcjonuje tylko we Francji. Zazwyczaj regulatorzy rynku dopuszczają łączny audyt jako alternatywę, a nie obowiązek  – pisze.

 

 – W propozycjach do nowej ustawy znalazł się także zapis skracający okres współpracy firmy audytorskiej z klientem z 10 do 5 lat. Jeśli tak będzie - zdaniem ekspertów część firm, które obecnie bada Jednostki Zainteresowania Publicznego (JZP), już za parę lat stanie w obliczu utraty znacznej części klientów i będzie musiało odpowiedzieć sobie na pytanie: czy warto starać się za wszelką cenę i ponosić duże koszty, aby pozyskać nowych klientów – dodaje Kamiński.