English English
7 tysięcy firm, blisko 3 miliony zatrudnionych
Zakładki 1

Wyszukiwarka

Strona główna Aktualności
Zakładki 3
zakladki_video

Aktualności

DRUKUJ

Pilotażowe zmiany w Krajowym Funduszu Szkoleniowym

26-01-2017

 

Rada Dialogu Społecznego (RDS) chce, by Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przetestowało zmiany w zakresie udzielania dofinansowania do kosztów kształcenia ustawicznego. Wspólne stanowisko partnerów społecznych dotyczy zasad funkcjonowania Krajowego Funduszu Szkoleniowego (KFS). Jest on wydzieloną częścią Funduszu Pracy, która służy nie osobom bezrobotnym, lecz już pracującym –  pisze "Dziennik Gazeta Prawna".

 

– W związku z tym, że partnerzy społeczni oraz same służby zatrudnienia rekomendują daleko idące modyfikacje w przepisach, uważamy, że lepiej jest je najpierw sprawdzić na mniejszym obszarze. Dlatego właśnie RDS zaproponowała przeprowadzenie pilotażu, który nie wymaga jakichkolwiek zmian legislacyjnych – mówi Grzegorz Tokarski z Pracodawców RP.

 

Uchwała wskazuje, że aby miał on wymierne efekty, powinien być przeprowadzony na terenie czterech województw. Środki na ten cel – 60 mln zł – pochodziłyby z rezerwy celowej Funduszu Pracy.

 

Wnioskowany przez RDS pilotaż miałby obejmować takie kwestie jak np. umożliwienie korzystania ze środków KFS przez wszystkie osoby i podmioty odprowadzające składkę na FP, dofinansowanie szkoleń dotyczących miękkich umiejętności oraz stworzenie ujednoliconych centralnie wzorów dokumentów: wniosku o dopłatę, załączników, które trzeba do niego dołączyć, oraz umowy podpisywanej przez PUP i pracodawcę.

 

Artykuł jest dostępny tutaj.