English English
7 tysięcy firm, blisko 3 miliony zatrudnionych
Zakładki 1

Wyszukiwarka

Strona główna Aktualności
Zakładki 3
zakladki_video

Aktualności

DRUKUJ

Firmy mają miesiąc na rewolucję w transporcie

27-01-2017

 

Skarbówka prześledzi drogę cysterny z paliwem. Za brak zgłoszenia przewozu firmy zapłacą 20 tys. zł kary – ostrzega „Rzeczpospolita”.

 

Już 1 marca 2017 r. ma wejść w życie ustawa wdrażające tzw. pakiet transportowy. Na razie czeka na pierwsze czytanie w Sejmie, ale firmy transportowe i kierowcy, mimo że popierają ideę, już mają do niej zastrzeżenia. Po pierwsze, mają mało czasu na wdrożenie drogiego systemu elektronicznego. Po drugie, już w kwietniu mogą dostać wysokie kary za brak rejestracji przewozów w tym systemie.

 

– Zmiany zaproponowane w pakiecie przewozowym są potrzebne. Ich efektem powinno być wyeliminowanie z rynku grup przestępczych działających w obrocie paliwami oraz nierzetelnych firm. Co istotne, zmiany te dają szansę na dotarcie bezpośrednio do organizatorów i beneficjentów przestępczych procederów zamiast do przedsiębiorców, którzy zostali w taki proceder nieświadomie uwikłani. Obecnie jeśli przedsiębiorca znajdzie się w takim łańcuchu, to może być pewien, że organy skarbowe zakwestionują prawidłowość rozliczeń. Dla aparatu skarbowego nie ma znaczenia, iż przedsiębiorca nie mógł wiedzieć, że jakiś podmiot na wcześniejszym etapie dostaw jest przestępcą. Pakiet przewozowy powinien się przyczynić do rozwiązania tego problemu – ocenia Mariusz Korzeb, doradca podatkowy i ekspert Pracodawców RP.

 

Artykuł jest dostępny tutaj.