English English
7 tysięcy firm, blisko 3 miliony zatrudnionych
Zakładki 1

Wyszukiwarka

Strona główna Aktualności
Zakładki 3
zakladki_video

Aktualności

DRUKUJ

Planowane przepisy o biegłych rewidentach mogą uderzyć w interesy polskich spółek

27-01-2017

 

Planowane przepisy o biegłych rewidentach mogą uderzyć w interesy polskich spółek – mówi Piotr Kamiński, Wiceprezydent Pracodawców RP i członek Komisji Nadzoru Audytowego przy Ministerstwie Finansów, w rozmowie z portalem „Polska The Times”.

 

Trudno znaleźć jakiekolwiek korzyści dla emitenta i akcjonariuszy z wprowadzenia takiego rozwiązania. Spółka poniesie jedynie koszty, które ze względu na zaangażowanie dodatkowych osób będą znacznie wyższe niż koszt pojedynczego badania. Może powstać także wiele niejasności w zakresie odpowiedzialności i sposobu uzgadniania wyników prac – ocenia pomysł tak zwanego łączonego audytu.

 

– Średnia polska firma audytorska badająca 4-6 spółek które są Jednostkami Zainteresowania Publicznego (JZP) – a część z firm audytorskich już parę lat bada takie spółki - może nagle stanąć przed sytuacją, w której w krótkim czasie straci połowę klientów. Wtedy będzie musiała sobie zadać pytania, czy starać się za wszelką cenę uzupełnić portfel klientów ponosząc na to nowe koszty? Czy przypadkiem nie zacząć koncentrować się na rynku spółek spoza JZP, ograniczając w ten sposób ryzyka związane z kosztami nadzoru, potencjalnych kar i większymi wymogami proceduralnymi? Albo zrezygnować z audytu w ogóle przebranżawiając się na doradztwo? –  Kamiński zastanawia się nad negatywnymi konsekwencjami skrócenia okresu rotacji audytorów z 10 do 5 lat.

 

Wywiad jest dostępny tutaj.