English English
7 tysięcy firm, blisko 3 miliony zatrudnionych
Zakładki 1

Wyszukiwarka

Aktualności
Zakładki 3
zakladki_video

Aktualności

DRUKUJ

O jeden przepis za daleko

30-01-2017

Aliancka operacja „Market Garden” poniosła porażkę przez jeden jedyny most w holenderskim Arnhem, którego nie udało się zdobyć. Słynny „O jeden most za daleko”. Głośno ostatnio o pakiecie 100 zmian, które mają ułatwić życie przedsiębiorcom. (…) Ale są „mosty”, na których może polec ta drobiazgowa operacja – pisze w „Rzeczypospolitej” Prezydent Pracodawców RP Andrzej Malinowski.

 

– Jednym z nich jest przepis, który urzędnicy zaczęli już stosować pod koniec ubiegłego roku, a więc przed 1 stycznia, od kiedy miał on oficjalnie obowiązywać. Nakłada on na naczelnika urzędu skarbowego, do którego trafi wniosek o zarejestrowanie firmy – płatnika VAT, obowiązek szczegółowej weryfikacji danych. Ma on m.in. sprawdzić tytuł prawny do firmowego lokalu. Jaki tego efekt? Wcześniej firmy rejestrowano z dnia na dzień. Dziś przedsiębiorcy alarmują, że muszą czekać nawet dwa miesiące – zwraca uwagę.

 

Nowa regulacja powinna być stosowana tylko w wypadkach, w których naczelnik ma wątpliwości co do rzetelności rejestrowanej firmy. Ale czy polski urzędnik zdobędzie się na odwagę, by nie mieć wątpliwości? Jeśli zaryzykuje, a potem się okaże, że firma dopuściła się oszustw w podatku VAT? „Lepiej nie ryzykować” – pomyśli. Będzie sprawdzać, a w zasadzie wykonywać czynności sprawdzające – dodaje Malinowski.

 

–  Nie podlega żadnym wątpliwościom, że fakt wyłudzenia VAT to wielki problem. Nie tylko dla państwa, ale także dla przedsiębiorców. Jednak dwumiesięczna kontrola przed rejestracją firmy to klasyczny przykład urzędniczej nadgorliwości. To ten „jeden most za daleko”. To wstrzymywanie przedsiębiorczości w imię czystego sumienia urzędników – a na to polska gospodarka nie może sobie pozwolić – ocenia Prezydent Pracodawców RP.

 

– Cele nie zostaną osiągnięte, jeśli pozostanie choć jeden zły, szkodliwy przepis. Marszałka Montgomery’ego zatrzymał jeden most. Nas taki sam los również może spotkać – podsumowuje.

 

Artykuł jest dostępny tutaj.