English English
7 tysięcy firm, blisko 3 miliony zatrudnionych
Zakładki 1

Wyszukiwarka

Strona główna Aktualności
Zakładki 3
zakladki_video

Aktualności

DRUKUJ

Spotkanie z Komisarzem UE ds. rynku wewnętrznego i usług

21-10-2010
21 października zastępca Dyrektora Generalnego Pracodawców Rzeczypospolitej Polskiej, Magdalena Kawecka, wzięła udział w lunchu roboczym z  Michelem Barnierem, Komisarzem Unii Europejskiej ds. rynku wewnętrznego i usług.
 
Głównym tematem rozmowy były kwestie organizacji rynków finansowych w Polsce i jej perspektywy, które omawiano w kontekście wychodzenia ze światowego kryzysu gospodarczego. Komisarza Barniera interesowała organizacja sektora bankowego w Polsce, funkcjonowanie bankowego funduszu gwarancyjnego oraz reforma systemu finansowego w Polsce.
 
Komisarz nawiązując do konkluzji raportu prof. Mario Montiego "Relaunch of the Single Market", dotyczącego zniesienia barier ograniczających rozwój rynku UE poinformował o zakończeniu przygotowań do ogłoszenia tzw. Single Market Act. Dokument, którego ogłoszenie spodziewane jest w najbliższych dniach zawiera propozycję blisko 50 nowych uregulowań m.in. w dziedzinie podatkowej i wspomagań małego biznesu. Zalecenia wynikłe z dokumentu będą przedmiotem konsultacji społecznych – do których zachęcał Komisarz Barnier licząc na wkład organizacji reprezentujących przedsiębiorców w nadanie nowego kształtu nowej polityce wspólnego rynku UE.
 
Doceniając inicjatywę Komisarza, aby spotkać z przedstawicielami samorządu gospodarczego i pracodawców, zaprezentowano Komisarzowi jak wygląda polski rynek organizacji zrzeszających przedsiębiorców oraz jakie bolączki związane są z wychodzeniem z kryzysu gospodarczego. Wskazano na ograniczenia w finansowaniu eksportu i bariery kredytowe dla małych przedsiębiorców, które z jednej strony hamują rozwój przedsiębiorczości, a z drugiej uchroniły polską gospodarkę przed głębszymi skutkami zapaści na rynkach finansowych.