English English
7 tysięcy firm, blisko 3 miliony zatrudnionych
Zakładki 1

Wyszukiwarka

Strona główna Aktualności
Zakładki 3
zakladki_video

Aktualności

DRUKUJ

Szykują się duże zmiany na rynku usług audytorskich

30-01-2017

 

Spółki giełdowe, banki i inne jednostki zainteresowania publicznego będą musiały zmieniać audytora nie później niż po 5 latach – zakłada rządowy projekt nowej ustawy o biegłych rewidentach. Część ekspertów uważa, że będzie to szkodliwe zarówno dla przedsiębiorców, jak i małych firm audytorskich. Debatę na ten temat zorganizował „Dziennik Gazeta Prawna”.

 

– Nie zgadzam się z tym, że wdrożenie ustawy będzie sprzyjać dominacji największych podmiotów audytorskich. Natomiast może się okazać, że aby wejść na rynek Jednostek Zainteresowania Publicznego, małe firmy będą musiały się jednoczyć – ocenił Wiceprezydent Pracodawców RP Piotr Kamiński.

 

Jedynie największe spółki, szczególnie te z WIG20 i te w grupach międzynarodowych, wybierają największe firmy audytorskie. Dlaczego? Bo ufają, że dla inwestorów ważna jest pewność informacji. Procedury i wiara w niezależną opinię audytora budują zaufanie inwestorów do zweryfikowanej przez niego informacji finansowej. Ma to szczególnie ważne znaczenie w międzynarodowej konkurencji o kapitał i wiarygodność handlową – dodał.

 

– Mimo że w 2016 r. weszło w życie rozporządzenie UE wprowadzające zasadę 10-letniej rotacji, to nagle teraz w projekcie pojawiło się 5 lat i to bez żadnego vacatio legis. Oczywiście rząd ma prawo do wprowadzenia takiej regulacji, ale musi wziąć pod uwagę jej skutki. Proszę pamiętać, że po pięcioletnim okresie pracy audytora w badanej spółce będzie musiała być czteroletnia przerwa – przypomniał.

 

– Mamy do czynienia z rewolucją na rynku audytorskim. Za te zmiany będą musieli zapłacić przedsiębiorcy i inwestorzy. Jeżeli zapewni to większą stabilność rynku i możliwość pozyskiwania zagranicznych inwestorów, to z pewnością warto ten koszt ponieść, nie wolno jednak przesadzić, bo konsekwencje będą inne niż zamierzone – ocenił Kamiński.

 

W debacie uczestniczyli również: Wiceminister Finansów Wiesław Janczyk, Prezes Krajowej Rady Biegłych Rewidentów Krzysztof Burnos, członek Krajowej Rady Doradców Podatkowych Roman Namysłowski, członek Rady Podatkowej Konfederacji Lewiatan Tomasz Grunwald oraz dyrektor departamentu ofert publicznych i informacji finansowej Urzędu Komisji Nadzoru Finansowego  Ilona Pieczyńska-Czerny.

 

Relacja z debaty jest dostępna tutaj.