English English
7 tysięcy firm, blisko 3 miliony zatrudnionych
Zakładki 1

Wyszukiwarka

Strona główna Aktualności
Zakładki 3
zakladki_video

Aktualności

DRUKUJ

Naszej gospodarce potrzebne są inwestycje

31-01-2017

 

Maleją wydatki na inwestycje, zwłaszcza publiczne. W sektorze prywatnym nakłady nieco się zwiększyły, ale to zasługa firm z kapitałem zagranicznym. Polski sektor prywatny inwestował mniej – informuje „Rzeczpospolita”.

 

Inwestycje napędzają rozwój gospodarczy. Dzięki nim rośnie produkcja, zwiększa się konkurencyjność gospodarki i eksport, powstają miejsca pracy. W firmach pojawiają się nowoczesne technologie, innowacyjne rozwiązania oraz nowe, bardziej efektywne sposoby zarządzania. Z kolei rozbudowa infrastruktury obniża koszty transportu i zwiększa atrakcyjność gruntów położonych wokół szlaków komunikacyjnych.

 

Ale wartość inwestycji zaczęła słabnąć. Według danych GUS w pierwszych trzech kwartałach 2016 r. łączne nakłady inwestycyjne w sektorze publicznym i prywatnym wyniosły 79,9 mld zł, podczas gdy od stycznia do października 2015 r. przekroczyły 85,7 mld zł.

 

Zmalały zwłaszcza wydatki na inwestycje publiczne: z 21,4 mld zł w pierwszych dziewięciu miesiącach 2015 r. do 13,6 mld zł w tym samym okresie ubiegłego roku. W sektorze prywatnym nakłady nieco się zwiększyły – z 64,4 mld zł do 66,3 mld zł. Wzrost ten był zasługą firm z kapitałem zagranicznym.

 

Zdaniem organizacji przedsiębiorców inwestycji polskich firm byłoby więcej, gdyby polityka gospodarcza rządu była bardziej przewidywalna.

 

– Żyjemy w czasach, gdy dowolny sektor gospodarki może być zaskoczony nowym projektem ustawy, który pojawia się po cichu, a może całkowicie zmienić zasady funkcjonowania firmy w branży – twierdzi Andrzej Malinowski, prezydent Pracodawców RP. Jego zdaniem taki brak stabilności może grozić dalszym wyhamowaniem inwestycji, a nawet przenoszeniem działalności za granicę.

 

Artykuł jest dostępny tutaj.