English English
7 tysięcy firm, blisko 3 miliony zatrudnionych
Zakładki 1

Wyszukiwarka

Strona główna Aktualności
Zakładki 3
zakladki_video

Aktualności

DRUKUJ

Ulga przyda się tylko małym

01-02-2017

 

Organizacje przedsiębiorców chwalą ideę podatkowego wspierania inwestycji, ale namawiają resort rozwoju, żeby zrobił więcej – pisze „Puls Biznesu”.

 

Ministerstwo Rozwoju (MR) opublikowało projekt zmian w ustawach o podatku CIT oraz PIT, zakładający wprowadzenie jeszcze w tym roku ulg podatkowych dla przedsiębiorców. Resort proponuje, aby każda firma, która zainwestuje rocznie od 10 tys. zł do 100 tys. zł w nowe maszyny i urządzenia, mogła te wydatki jednorazowo wrzucić w koszty, czyli odliczyć od podstawy opodatkowania.

 

— Należy podkreślić, że każda ulga inwestycyjna jest ważna i potrzebna przedsiębiorcom, bo może stymulować rozwój. Obawiam się jednak, że ulga inwestycyjna nie powinna mieć górnego limitu, w tym przypadku na poziomie 100 tys. zł rocznie. Z takim pułapem może zachęcić małe firmy do niektórych zakupów, ale dużych raczej nie zachęci. Aby ulga miała prawdziwy wpływ na rozwój przedsiębiorstw, powinna być ustalona procentowo od wartości każdej inwestycji. Dopiero wtedy rząd mógłby oczekiwać realnego wzrostu gospodarki — mówi Prezydent Pracodawców RP Andrzej Malinowski.

 

Artykuł jest dostępny tutaj.