English English
7 tysięcy firm, blisko 3 miliony zatrudnionych
Zakładki 1

Wyszukiwarka

Strona główna Aktualności
Zakładki 3
zakladki_video

Aktualności

DRUKUJ

Pracodawcy RP oczekują rzetelnej informacji

01-02-2017

 

Pracodawcy RP wystosowali pismo do Ministra Zdrowia z prośbą o wyjaśnienie informacji opublikowanych na stronie Ministerstwa Zdrowia w dniu 19 stycznia br., oraz podanie takich szczegółów przedstawianych zmian, które uprawdopodobnią publikowane informacje.

 

Na stronie Ministerstwa Zdrowia 19 stycznia pojawiła się wypowiedź Premier Beaty Szydło zawierająca m.in. poniższy cytat:

 

„(…) zdaję sobie sprawę z tego, że oczekują na nią wszyscy, ale podchodzimy do tej reformy racjonalnie i pragmatycznie”.

 

Pracodawcy RP są wnikliwym obserwatorem otoczenia systemu ochrony zdrowia i stanowczo sprzeciwiają się użyciu słowa „wszyscy”. Prawdziwsze byłoby stwierdzenie, że na reformę nie oczekuje nikt. Trudno dzisiaj znaleźć środowisko, które nie krytykuje lub nie wyraża obaw i zastrzeżeń do proponowanych zmian. Jedne mają charakter porządkowy, inne fundamentalnie kwestionują całość zmian. Jesteśmy przekonani, że cytowana powyżej wypowiedź wynika z faktu, iż ktoś wprowadził Panią Premier w błąd.

 

Dalej czytamy:

 

„Zmiany wprowadzane przez Ministerstwo Zdrowia mają na celu zagwarantowanie Polakom dostępności lekarza i opieki medycznej, a także skrócenie kolejek”.

 

Pracodawcy RP cieszą się, że wreszcie zidentyfikowano chociaż jeden cel ciężkiej pracy wielu osób w Ministerstwie Zdrowia. To niezwykle ważna deklaracja i obiecujemy monitorować czy założony efekt udało się osiągnąć. Ze smutkiem i dużą obawą patrzymy jednak na perspektywy realizacji tego celu. Wszystkie wprowadzane zmiany tak naprawdę nie dotyczą bowiem kwestii kolejek – poza planowanym od 2018 roku wzrostem finansowania ochrony zdrowia. Do zmniejszenia kolejek nie potrzeba reformować całego systemu, wprowadzać systemu budżetowego, likwidować NFZ czy tworzyć sieć szpitali – a to właśnie są główne założenia szykowanych zmian. Tym samym zapowiadany przez Premier Szydło cel wydaje się być trudny do osiągnięcia.

 

Pracodawcy Rzeczypospolitej Polskiej