English English
7 tysięcy firm, blisko 3 miliony zatrudnionych
Zakładki 1

Wyszukiwarka

Strona główna Aktualności
Zakładki 3
zakladki_video

Aktualności

DRUKUJ

Umów trzeba dotrzymywać

06-02-2017

W amerykańskich dramatach sądowych częstym elementem fabuły jest scena, w której główny bohater-prawnik przegląda stosy opasłych tomów z wyrokami z całego kraju. Szuka precedensu, który pozwoli mu wygrać proces. Wysiłek się opłaca, prawnik znajduje to, czego szukał, i zwycięża batalię w błyskotliwy sposób - pisze w "Rzeczpospolitej" Prezydent Pracodawców RP Andrzej Malinowski.
 

- Serdecznie polecam naszym legislatorom tę scenę gorączkowego przeszukiwania tomów. Bo powinni oni natychmiast, biegiem, ruszyć do rejestrów! I nie wstawać, dopóki nie znajdą i nie wykują na pamięć ponad 60 dwustronnych umów o ochronie i popieraniu inwestycji, jakie Polska podpisała w ciągu ostatnich lat. To traktaty m.in. z Francją, Niemcami, Holandią, Danią, Hiszpanią, Austrią, Kanadą, ze Stanami Zjednoczonymi, a nawet z Chinami. Są to umowy nadal bezwzględnie obowiązujące, a zawierające nie tylko prawa obu stron, ale i litanie kar za ich nieprzestrzeganie - podkreśla.
 

- Dlaczego o tym piszę? Bo w gorączce zmieniania praw i przepisów najwyraźniej o tych umowach zapomniano. Nowe regulacje są pisane, jakby twórcy mieli zupełnie wolną rękę. Ostrzegam – tak nie jest. Te ponad 60 porozumień Polska zawarła, aby ściągnąć obcy kapitał. Wzbudzić jego zaufanie, obiecując, że zagraniczny inwestor nigdy nie będzie dyskryminowany. Że nikt nagle nie zamieni jego biznesu w ruinę, a jego samego nie puści z torbami - wyjaśnia Malinowski.

 

Artykuł jest dostępny tutaj.