English English
7 tysięcy firm, blisko 3 miliony zatrudnionych
Zakładki 1

Wyszukiwarka

Strona główna Aktualności
Zakładki 3
zakladki_video

Aktualności

DRUKUJ

Wolne w święto Trzech Króli to zła decyzja

22-10-2010

Zdaniem Pracodawców RP przyjęty przez Senat projekt ustawy o ustanowieniu święta Trzech Króli dniem wolnym od pracy niesie za sobą negatywne konsekwencje zarówno dla pracowników jak i pracodawców.

 

 

Z dezaprobatą przyjmujemy regulację, zgodnie z którą święta przypadające w dni wolne od pracy nie obniżają wymiaru czasu pracy. Będzie to skutkować większą liczbą pracujących sobót, za które pracownicy nie otrzymają dodatkowego wynagrodzenia z tytułu pracy w godzinach nadliczbowych. Ponadto nowy przepis prowadzi do różnicowania sytuacji pracowników, a pracodawców naraża na zarzut ich nierównego traktowania. W tej samej firmie dla jednej części pracowników święto będzie przypadać w dzień wolny od pracy, zaś dla drugiej w dzień roboczy. W rezultacie, ci pierwsi przepracują 8 godzin krócej względem drugich, przy jednakowym wynagrodzeniu dla wszystkich pracowników.

 

 

Obawiamy się również występowania przerw w świadczeniu pracy. Pracownicy będą starali się bowiem wydłużyć urlop świąteczno-noworoczny aż do 6 stycznia. Według wstępnych szacunków, przestoje w tym okresie spowodują wymierne straty dla polskiej gospodarki w wysokości aż 1,5 proc. PKB.