English English
7 tysięcy firm, blisko 3 miliony zatrudnionych
Zakładki 1

Wyszukiwarka

Strona główna Aktualności
Zakładki 3
zakladki_video

Aktualności

DRUKUJ

Komentarz dnia: Walentynki – warte prawie tyle co jeden miesiąc 500+

10-02-2017

Handlowo-usługowy sektor gospodarki działa w dużej mierze w rytm wyznaczany przez święta – religijne i świeckie. Po zakończeniu sezonu bożonarodzeniowego oraz następującego po nim zwiększenia ruchu związanego z Dniami Babci i Dziadka, teraz nadszedł kulminacyjny moment sezonu walentynkowego.

 

 

Święto zakochanych jest potężnym motorem konsumpcji prywatnej. W ubiegłym roku w Stanach Zjednoczonych przychody sektora handlu detalicznego bezpośrednio z nim związane wyniosły 19,7 mld dolarów. W Polsce efekt ten nie jest dokładnie badany, jednak dostępne szacunki wskazują na to, że w naszym kraju wydatki konsumentów wynikające z Walentynek wynoszą rocznie ok. 1,5 mld zł. To trzy czwarte tego, ile każdego miesiąca przeznacza się na wypłatę świadczeń w ramach rządowego programu Rodzina 500+ – wyliczają Pracodawcy RP.

 

Niektóre badania naukowe pokazują, iż święta pokroju Walentynek – związane z tradycjami świeckimi lub zeświecczonymi i nie będące oficjalnym świętem państwowym ani dniem wolnym od pracy – mają paradoksalnie największy pozytywny wpływ na gospodarkę. Wynika to z faktu, iż w tym czasie więcej konsumujemy, nadal jednak normalnie pracując, przyczyniając się do tworzenia konsumowanych towarów i usług. Społeczna i kulturowa presja na to, by przy danej okazji wydawać pieniądze na określony cel – np. prezent dla darzonej uczuciem osoby – jest istotnym czynnikiem tworzenia popytu. Choć oczywiście należy pamiętać o innej stronie tego zagadnienia. Nadmierne nastawienie wyłącznie na konsumpcję może bowiem m.in. skutkować niedostatecznym poziomem oszczędności niezbędnych do sfinansowania inwestycji kapitałowych.

 

Pracodawcy RP