English English
7 tysięcy firm, blisko 3 miliony zatrudnionych
Zakładki 1

Wyszukiwarka

Strona główna Aktualności
Zakładki 3
zakladki_video

Aktualności

DRUKUJ

Czy nasze szpitale czeka katastrofa?

17-02-2017

 

Pracodawcy RP wraz z przedstawicielami szpitali, organizacji pacjentów oraz Naczelnej Izby Lekarskiej sprzeciwiają się obecnej wersji ustawy o sieci szpitali i apelują do pani premier Beaty Szydło o reakcję na działania Ministerstwa Zdrowia.

Zmiany wprowadzane bez żadnego harmonogramu doprowadzą do chaosu w systemie ochrony zdrowia już od 1 lipca br. Wiele dobrych szpitali, którym ufają pacjenci nie zostaną włączone do sieci o ile nie zdecyduje o tym arbitralnie Minister Zdrowia. Jeśli szpital nie zostanie zakwalifikowany do sieci, to inwestycje dokonywane zarówno ze środków publicznych jak i kapitału prywatnego stają się niepotrzebne. Podmioty te będą mogły ubiegać się tylko o 9% środków przeznaczanych na leczenie szpitalne, ale to za mało żeby zapewnić pacjentom bezpieczeństwo. Istnieje więc poważne zagrożenie, że blisko 400 szpitali straci kontrakt a ich pacjenci miejsce w kolejce na operacje lub porady specjalistyczne.
 

Eksperci ostrzegają, że reforma wprowadzana jest za szybko, przez co uniemożliwia zarówno placówkom jak i pacjentom dostosowanie się do zmian. Pacjenci, którzy zapisali się na dany zabieg z nawet kilkuletnim wyprzedzeniem, w wielu przypadkach będą w trudnej sytuacji.

 – Bezpośrednim i natychmiastowym skutkiem ustawy będą dłuższe kolejki, bo prawie wszyscy pacjenci, którzy byli zapisani na zabiegi w placówkach, które nie wejdą do sieci, po 1 lipca będą musieli dopisać się na koniec kolejek w innych szpitalach – dodaje Anna Rulkiewicz, Wiceprezydent Pracodawców RP.
 

Dzisiaj pacjenci mają wybór między mniejszym podmiotem blisko miejsca zamieszkania a dużym ośrodkiem specjalistycznym. Sieć szpitali może ten wybór istotnie ograniczyć. – Apelujemy do pani premier o rozpoczęcie prawdziwej, a nie jak dotychczas pozorowanej debaty z udziałem wszystkich zainteresowanych środowisk medycznych. Mamy nadzieję, że jest jeszcze możliwość odwrócenia katastrofalnych skutków proponowanej reformy oraz przygotowania dobrych zmian w systemie przyjaznym dla wszystkich uczestników, a przede wszystkim dobrych dla pacjenta – zauważa Andrzej Mądrala, Wiceprezydent Pracodawców RP, Wiceprezes Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Szpitali Prywatnych.


Cały artykuł w dzisiejszym wydaniu "Polska The Times".