English English
7 tysięcy firm, blisko 3 miliony zatrudnionych
Zakładki 1

Wyszukiwarka

Strona główna Aktualności
Zakładki 3
zakladki_video

Aktualności

DRUKUJ

Nie proście władzy o wsparcie, bo mogą was posadzić!

20-02-2017

Każdy kierowca zna zasadę ograniczonego zaufania. Zgodnie z nią innych użytkowników dróg trzeba zawsze traktować jak nierozgarnięte dzieci i przenigdy nie ufać dawanym przez nich znakom. (…) Okazuje się jednak, że identyczną zasadę powinno się stosować w kontaktach z ministerialną administracją! – pisze w „Rzeczypospolitej” Prezydent Pracodawców RP Andrzej Malinowski.

 

– Przekonało się o tym dwóch założycieli pewnej młodej polskiej firmy. Wymyślili oni naszpikowaną elektroniką maskę służącą do monitorowania i poprawiania jakości snu. Przyrząd pomocny dla osób wymagających więcej niż wygodna poduszka, aby się dobrze wyspać. Zaprojektowali ją w Polsce i tu wyprodukowali, zdobyli w notyfikowanej jednostce (certyfikującej zarówno wyroby medyczne, jak i konsumenckie) deklarację zgodności z dyrektywą europejską CE. Jak każdy młody biznes napotkali również wiele przeszkód – pisze.

 

– Władza od dawna trąbi o tym, że przedsiębiorcy mają być motorem rozwoju. A ci innowacyjni, szukający najnowszych technologii – to już creme de la creme! Władza podobno ich kocha i będzie wspierać jak może ironizuje.

 

– Młodzi biznesmeni uwierzyli w te zapowiedzi i napisali do Ministerstwa Rozwoju. Wyliczyli, że rozwijają produkcję, jednak potrzebują przyspieszenia we wdrażaniu i upowszechnianiu produktu. Zwrócili się też o wsparcie badań klinicznych w Instytucie Psychiatrii i Neurologii, bo maskę można wykorzystać do leczenia – relacjonuje Malinowski.

 

– A co zrobił urzędnik Ministerstwa Rozwoju, resortu, który ma być pionierem nowego podejścia do innowacyjnych przedsiębiorców? Nawet nie odpowiedział. Nie dopytał o żadne szczegóły – po prostu przesłał pismo do… Ministerstwa Zdrowia! Mimo że prośba dotyczyła wsparcia ekonomicznego i organizacyjnego. Resort zdrowia także zasadę Polski resortowej ma w małym palcu – zaznacza.

 

Ministerstwo uznało maskę za wyrób medyczny, mimo, że twórcy maski uzyskali certyfikat CE dla zwykłego urządzenia konsumenckiego – jak np. przyrząd do masażu stóp – a nie medycznego, jak chociażby aparat do rezonansu magnetycznego. Ponadto urzędnicy pogrozili innowatorom palcem, przywołując przepisy karne regulujące „odpowiedzialność podmiotów, które wprowadzają do obrotu (…) wyroby medyczne niezgodnie z wymaganiami ustawy” i dodali, że już powiadomiła prezesa Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych „o sprawie”.

 

– Podsumowując: prośba o wsparcie – oparta na szumnych oficjalnych obietnicach pomocy innowatorom – zakończyła się zepchnięciem sprawy do innego resortu. A ten pokazał figę, a na dokładkę postraszył sprawą karną. I to by było na tyle, jeśli chodzi o wspieranie innowacyjnych przedsiębiorców w Polsce – konkluduje Prezydent Pracodawców RP.

 

Artykuł jest dostępny tutaj.