English English
7 tysięcy firm, blisko 3 miliony zatrudnionych
Zakładki 1

Wyszukiwarka

Aktualności
Zakładki 3
zakladki_video

Aktualności

DRUKUJ

Małe firmy zapłacą mniej na ZUS

20-02-2017

 

Nowa ulga w składkach na ubezpieczenia społeczne ma dotyczyć mikrofirm o przychodach do 5 tys. zł na miesiąc – informuje „Rzeczpospolita”.

 

– Zbyt wysokie składki na ZUS są największym zabójcą legalnych miejsc pracy w Polsce. Wiadomo, że jak ktoś ma zapłacić 1200 zł, a jego wpływy z własnej działalności wynoszą niewiele więcej, to po prostu nie zapłaci tej daniny, bo w ogóle nie zarejestruje firmy – mówi „Rzeczpospolitej” Adam Abramowicz, przewodniczący parlamentarnego zespołu na rzecz wspierania patriotyzmu ekonomicznego. – Dlatego zmieniamy ten system. Przy przychodach z działalności do 5 tys. zł na miesiąc składki na ubezpieczenia społeczne będą niższe niż dziś – zapowiada.

 

Zespół posła Abramowicza pracuje nad ustawą o małej działalności gospodarczej. Ustawa ta będzie podstawą propozycji Ministerstwa Rozwoju w zakresie nowej ulgi dla osób prowadzących własną działalność. Projekt „małe przychody – mały ZUS” resort chce przedstawić jeszcze w tym kwartale.

 

– Trudno komentować propozycje na tak wstępnym etapie. Nie wchodząc w szczegóły – każdą ulgę, każde zmniejszenie obciążeń działalności gospodarczej przyjmujemy z radością. Natomiast oczywiście lepiej byłoby, gdyby taka ulga obejmowała jak najwięcej firm. To znaczy, by limit wartości przychodów był jak najwyższy. Poziom 5 tys. zł miesięcznych wpływów ze sprzedaży produktów i usług to tak naprawdę niewiele. Może przede wszystkim dotyczyć działalności, gdzie są niskie lub prawie żadne koszty, np. części samozatrudnionych lub działalności prowadzonej przez gospodarstwa domowe. Ulga przy tak nisko ustawionym progu nie będzie więc silną zachętą do rozwoju przedsiębiorczości, jakimś szczególnym bodźcem do boomu w zakresie liczby nowych firm ocenia Wiceprezydent Pracodawców RP Rafał Baniak.

 

Artykuł jest dostępny tutaj.