English English
7 tysięcy firm, blisko 3 miliony zatrudnionych
Zakładki 1

Wyszukiwarka

Aktualności
Zakładki 3
zakladki_video

Aktualności

DRUKUJ

Mieszkanie+ to pułapka na firmy

21-02-2017

 

Deweloper, który nie zacznie w ciągu roku, nawet z winy urzędników, budowy w ramach programu Mieszkanie+, dostanie wysoką karę finansową – ostrzega „Puls Biznesu”.

 

Ustawa powołująca do życia Narodowy Fundusz Mieszkaniowy (NFM) i określająca zasady programu Mieszkanie+ może być bardzo groźna dla przedsiębiorców. Jej projekt przewiduje bardzo wysokie kary finansowe (do 10 proc. wartości nieruchomości) dla firmy, która nie rozpocznie budowy w ciągu 12 miesięcy od podpisania umowy z funduszem. Sankcja ma dyscyplinować deweloperów i mobilizować ich do szybkiego rozpoczynania inwestycji. Organizacje przedsiębiorców alarmują, że budowa często nie ma szans ruszać w ciągu roku z winy urzędników, którzy długo wydają rozmaite decyzje administracyjne, np. pozwolenia na budowę.

 

– Złożoność procesu inwestycyjnego, uzyskanie wszelkich wymaganych decyzji administracyjnych czy choćby przygotowanie projektu budowlanego sprawia, że w zdecydowanej większości przypadków czas 12 miesięcy na rozpoczęcie inwestycji jest zdecydowanie za krótki. Co więcej, inwestor zostanie niesłusznie obciążony karą w postaci opłaty rocznej w przypadkach, gdy obstrukcja czasowa nastąpi z przyczyn niezależnych od niego. W naszej ocenie należy wydłużyć termin na rozpoczęcie inwestycji –argumentuje w piśmie do resortu budownictwa Prezydent Pracodawców RP Andrzej Malinowski.

 

Artykuł jest dostępny tutaj.