English English
7 tysięcy firm, blisko 3 miliony zatrudnionych
Zakładki 1

Wyszukiwarka

Strona główna Aktualności
Zakładki 3
zakladki_video

Aktualności

DRUKUJ

Zagrożona przyszłość 82 projektów dotacyjnych

22-02-2017

 

Ministerstwo Finansów musi jak najszybciej naprawić błędy skarbówki, która jest o krok od pogrzebania niemal setki projektów finansowanych z unijnych pieniędzy – alarmują Pracodawcy RP. Organizacja skierowała w tej sprawie pismo do wicepremiera Mateusza Morawieckiego – informuje „Dziennik Gazeta Prawna”.

 

Z komunikatu wynika, że chodzi o 82 projekty realizowane w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój (POWER 2.2). Realizują je zarówno organizacje pracodawców, związkowe, jak i samorządu gospodarczego rzemiosła. Ich celem jest wsparcie małych i średnich przedsiębiorców przez opracowanie planów ich dalszego rozwoju.

 

Pracodawcy RP tłumaczą, że pieniądze na ten cel pochodzą zarówno ze środków poszczególnych organizacji, jak i z unijnych dotacji. Podatkowy problem dotyczy tych ostatnich. O ile przy wcześniejszych edycjach programu fiskus potwierdzał, że nie podlegają one VAT, o tyle obecnie zmienił zdanie – wynika z komunikatu.

 

– W projektach dotacyjnych, w przeciwieństwie do działalności komercyjnej, nie ma możliwości wygenerowania zysku, ich realizacja polega na refundacji poniesionych kosztów. Nie jest to zapłata za usługę, ale przekazanie dotacji uczestniczącej w projekcie firmie – wskazał w piśmie do wicepremiera Morawieckiego prezydent Pracodawców RP Andrzej Malinowski.

 

Andrzej Malinowski ostrzega, że organizacje realizujące projekty mogą zawiesić dalsze działania. W rezultacie nie zostaną zrealizowane zakładane wskaźniki projektów i fundusze unijne nie zostaną wydatkowane. Będzie to oznaczało, że budżet i tak nie dostanie VAT.

 

Artykuł jest dostępny tutaj.