English English
7 tysięcy firm, blisko 3 miliony zatrudnionych
Zakładki 1

Wyszukiwarka

Aktualności
Zakładki 3
zakladki_video

Aktualności

DRUKUJ

Przybywa stabilnej pracy

24-02-2017

 

„Puls Biznesu”: Firmy tworzą coraz więcej etatów. Dobra koniunktura i zmiany w przepisach wypychają umowy cywilnoprawne z rynku pracy. – Wpływ zmian w prawie będzie wyraźnie widoczny, ale nie powinien on przybrać olbrzymich rozmiarów, gdyż po uwzględnieniu wszystkich kosztów umowy-zlecenia pozostają tańszą opcją – mówi ekspert Pracodawców RP Łukasz Kozłowski.

 

Z badania aktywności ekonomicznej ludności (BAEL) wynika, że w czwartym kwartale liczba osób bez pracy spadła poniżej miliona, a stopa bezrobocia obniżyła się do 5,5, proc. Spadek odsetka bezrobotnych dotyczył wszystkich niezależnie od wieku czy wykształcenia. Przeciętny czas poszukiwania pracy chociaż nadal jest długi skrócił się o wyraźnie z 11,8 miesiąca przed rokiem do 10,7 miesiąca. Zmiany ilościowe napawają optymizmem, ale coraz więcej jest dowodów na wyraźną poprawę jakościową na rynku pracy.

 

W ostatnich trzech miesiącach 2016 r. liczba osób zatrudnionych na czas nieokreślony wzrosła o 223 tys., czyli o 2,4 proc. w ujęciu rocznym. W tym samym czasie liczba pracowników na umowach cywilnoprawnych i innych mniej stabilnych formach zatrudnienia zmniejszyła się o 3,2 proc. (114 tys.) najmocniej w historii badania.

 

Na silny wzrost etatów w firmach mogło wpłynąć pojawienie się minimalnej stawki godzinowej dla pracujących na umowie-zleceniu i samozatrudnionych, którzy jednoosobowo świadczą pracę dla firm. Wpływ zmian w prawie będzie wyraźnie widoczny, ale nie powinien on przybrać olbrzymich rozmiarów, gdyż po uwzględnieniu wszystkich kosztów umowy-zlecenia pozostają tańszą opcją mówi Łukasz Kozłowski, ekspert Pracodawców RP.

 

Eksperci nie mają wątpliwości, że obecnie panująca sytuacja na rynku pracy w naturalny sposób sprzyja zamianie z kontraktów cywilnoprawnych i umów tymczasowych na stałe etaty.

 

Takie są oczekiwania wielu pracowników, którzy mają w tej kwestii coraz więcej do powiedzenia, a ponadto z perspektywy pracodawców stanowi to formę zabezpieczenia przed nagłymi odejściami do konkurencyjnych firm podkreśla Łukasz Kozłowski.

 

Artykuł jest dostępny tutaj.