English English
7 tysięcy firm, blisko 3 miliony zatrudnionych
Zakładki 1

Wyszukiwarka

Strona główna Aktualności
Zakładki 3
zakladki_video

Aktualności

DRUKUJ

Pieniądze z Unii zagrożone

27-02-2017

 

INN Poland: Polskie firmy wspierane są przez Unię Europejską strumieniem pieniędzy, ale skarbówka stwierdziła, że od dotacji trzeba odprowadzić 23 proc. VAT-u. Projekty, na które pozaciągane zostały pieniądze, są już w toku. – Realizatorzy zawiesili działania i wyliczają, czy mniejszą stratę przyniesie im zapłacenie VAT, czy przerwanie projektu i zwrot pieniędzy – mówi Dyrektor Departamentu Funduszy Europejskich Pracodawców RP Ewa Płodzień-Pałasz.

 

Działający od 2014 roku Program Operacyjny Wiedza Edukacja Rozwój (POWER 2.2) to jeden z głównych filarów wspierania drobnej i średniej przedsiębiorczości w Polsce. Pieniądze na tę pomoc zdobywają zrzeszające je organizacje pracodawców, organizacje związkowe lub organizacje samorządu gospodarczego rzemiosła. Do roku 2020 do wydania jest 4 mld złotych. Część tej kwoty, a dokładnie około 20 mln, jest jednak dzisiaj zagrożona. Wszystko za sprawą skarbówki, która na jesieni ubiegłego roku zmieniła sposób interpretowania przepisów, choć prawo nie uległo zmianie.

 

Ewa Płodzień-Pałasz zauważa, że pieniądze trafiły do firm, które najbardziej potrzebują takiego typu wsparcia, ze względu na ich niewielki potencjał analityczny. – Wsparcie zewnętrznego eksperta przynosi wtedy duże efekty – przekonuje.

 

Co tracą same firmy? W ramach projektów otrzymują one wsparcie wykwalifikowanych doradców, którzy przy współpracy z kadrą zarządzającą oraz pracownikami opracowują dla przedsiębiorstw Plan Rozwoju. Efektem końcowym programu POWER nie jest więc zysk, a wykonanie usługi, która pomaga przedsiębiorstwom odnaleźć się na rynku. Partnerzy społeczni, którzy starają się pomagać firmom, są więc w bardzo kiepskim położeniu.

 

Z związku z tym na apel do Ministerstwa Finansów o wydanie oficjalnej interpretacji zdecydował się Prezydent Pracodawców RP Andrzej Malinowski. – W projektach dotacyjnych, w przeciwieństwie do działalności komercyjnej, nie ma możliwości wygenerowania zysku, ich realizacja polega na refundacji poniesionych kosztów. Nie jest to zapłata za usługę, ale przekazanie dotacji uczestniczącej w projekcie firmie – napisał w liście.

 

Artykuł jest dostępny tutaj.