English English
7 tysięcy firm, blisko 3 miliony zatrudnionych
Zakładki 1

Wyszukiwarka

Strona główna Aktualności
Zakładki 3
zakladki_video

Aktualności

DRUKUJ

Raczkująca współpraca w ramach PPP

28-02-2017

 

„Puls Biznesu”: Tylko 30 proc. projektów w formule partnerstwa publiczno-prywatnego kończy się sukcesem, czyli podpisaniem umowy. — Udział w tych postępowaniach jest kosztowny, dlatego firmy podchodzą do nich bardzo ostrożnie i selektywnie. Patrząc perspektywicznie na rynek budowlany po 2020 r., inwestycje realizowane w formule PPP to jednak dobra alternatywa wobec tradycyjnego prowadzenia projektów — uważa Wojciech Trojanowski, członek zarządu Strabaga i przewodniczący Platformy Budowlanej Pracodawców RP.

 

— Liczymy na prace, które trwają w Ministerstwie Rozwoju. Ważną sprawą jest też podział ryzyka między partnerów publicznego i prywatnego oraz przypisanie go temu, który lepiej jest w stanie konkretnym ryzykiem zarządzać — twierdzi Wojciech Trojanowski.

 

Jego zdaniem, formuła PPP wymaga dobrego zrozumienia przez obie strony modelu biznesowego każdego przedsięwzięcia. — Głównym partnerem publicznym dla projektów PPP powinny być samorządy, ale bez realizacji projektów referencyjnych przez administrację centralną trudno będzie wypracować standardy. Dane z krajów, które z powodzeniem realizują projekty PPP, a więc z Wielkiej Brytanii, państw skandynawskich i Kanady, pokazują, że można w ten sposób zaoszczędzić do 20 proc. kosztów inwestycji podczas całego „życia” projektu. Wydaje się, że to wystarczający argument, by popularyzować ten model w naszym kraju — przekonuje Wojciech Trojanowski.

 

Artykuł jest dostępny tutaj.